Turizm Fakültesi öğrencilerinin İngilizce öğrenmede öğrenilmiş çaresizlik düzeylerinin akademik başarılarına etkisi: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi örneği
The effect of Tourism Faculty students' learned helplessness levels in learning English on students' academic achievement: The case of Nevşehir Hacı Bektas Veli University
  1. Tez No: 715132
  2. Yazar: MERVE BULUT YÜCELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma ile Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi öğrencilerinin İngilizce öğrenmede öğrenilmiş çaresizlik düzeylerinin akademik başarılarına etkisi bölüm, sınıf, yaş ve cinsiyete göre öğrencilerin İngilizce öğrenmede öğrenilmiş çaresizlik düzeyleri ile algıladıkları İngilizce başarıları açısından farklılık olup olmadığının incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın çalışma evrenini, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nde 2018-2019 eğitim öğretim yılında, Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği, Turizm Rehberliği ve Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümlerinde öğrenim gören 1153 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada“Kolayda Örnekleme”yöntemi kullanılmıştır. Anketlerin öğrencilerin tamamına uygulanması hedeflenmiş, bütün öğrencilere dağıtılmıştır. Değerlendirmeye alınabilecek anket sayısının 253 olduğu belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı, Sucu (2018) tarafından oluşturulan doktora çalışmasında güvenirlik ve geçerlilik çalışmalarını yapmış olduğu“İngilizce Öğrenmede Öğrenilmiş Çaresizlik Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilerin cinsiyet, yaş, bölüm, sınıf ve akademik başarı algı düzeylerine yönelik kişisel bilgilerine ulaşmak için sorular hazırlanmış ve öğrencilere uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerden öğrencilere ilişkin kişisel bilgilerine ait bulgular, frekans (f) ve yüzde (%) değerleri kullanılarak yorumlanmıştır. Öğrenilmiş çaresizlik ölçeği puanlarının karşılaştırılması için eşli gruplar t-testi, bağımsız değişkenler arasındaki ilişkileri belirlenmek için ise bağımsız t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey testi sonuçları kullanılmıştır. Buna ek olarak öğrencilerin İngilizce öğrenmede öğrenilmiş çaresizlik düzeyleri ile algıladıkları genel başarı düzeyleri ve yabancı dil becerilerine (konuşma, yazma, okuma ve dinleme) ilişkin algıladıkları başarı düzeyleri arasında ilişkiyi belirlemek için Pearson Momentler Çarpımı korelasyon analizinden faydalanılmıştır. Araştırmada öğrencilerin öğrenilmiş çaresizlik düzeyleri ile algılanan akademik başarı arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre öğrenilmiş çaresizlik düzeyi ile cinsiyet ve sınıfları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Buna karşın öğrenilmiş çaresizlik düzeyi ile öğrencilerin yaş ve bölümleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has aimed to find about the effect of the learned helplessness levels of Nevşehir Hacı Bektaş Veli University tourism faculty students on their academic success in learning English, and whether there is a difference in terms of students' learned helplessness levels and perceived English success according to department, class, age and gender. The study population of the research consists of 1153 students studying at the Faculty of Tourism, Tourism Management, Tourism Guidance and Gastronomy and Culinary Arts departments in the 2018-2019 academic year.“Convenience Sampling”method was used in the research. It was aimed to apply the scales to all students and distributed to all students. It has been determined that the number of scales that can be evaluated is 253. As a data collection tool in the research, the“Learned Helplessness in English Learning Scale”, which was developed by Sucu (2018), whose reliability and validity studies were conducted in her doctoral study, was used. In addition, a personal information form containing questions about students' gender, age, department, class and academic achievement perception levels was prepared and applied. Frequency (f) and percentage (%) values were used to interpret the findings of personal information about students on the data obtained in the study. Paired groups t-test was used to compare the learned helplessness scale scores, and independent t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Tukey test results were used to determine the relationships between independent variables. In addition, Pearson Product Moments correlation analysis was used to determine the relationship between students' levels of learned helplessness in learning English and their perceived general success levels and their perceived success levels in foreign language skills (speaking, writing, reading and listening). As a result of the research, it was determined that there was a significant relationship between the students' levels of learned helplessness and their perceived academic success. According to the findings, no significant difference was found between the level of learned helplessness and gender and class. On the other hand, a significant difference was found between the level of learned helplessness and the age and departments of the students.