Ameliyat öncesi çocuklara 3D sanal başlık ile izletilen ameliyathane turunun çocuklarda korku ve anksiyeteye etkisi
The effect of the operating room tour watched with a 3D virtual headset on children's fear and anxiety before the surgery
  1. Tez No: 715143
  2. Yazar: DUYGU KARAARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ERGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu araştırma, ameliyat öncesi çocuklara 3D sanal başlık ile izletilen ameliyathane turunun çocuklarda korku ve anksiyeteye etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, bir üniversite hastanesinin, Çocuk Cerrahisi Kliniği'nde ameliyat olan 6-12 yaş arası çocuklar oluşturdu. Araştırma verileri Haziran - Ekim 2021 tarihleri arasında toplandı. Bu araştırma, randomize kontrollü ve deneysel bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini, randomizasyon sonucunda toplam 105 çocuk oluşturdu. Verilerin toplanmasında çocuklar için“Çocuk ve Aileyi Tanıtıcı Veri Form”,“Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluluk (ÇAS-D) ve Çocuk Korku Ölçeği (ÇKÖ)”,“Çocuklar İçin Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri (ÇDSKE)”ve anneler için“Durumluk-Sürekli Anksiyete Ölçeği”kullanıldı. Çalışmaya alınan çocuklar,“3D Sanal Başlık ile Belgesel Film Grubu”,“3D Sanal Başlık ile Ameliyathane Tur Grubu”ve“Kontrol Grubu”olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Çocuklara ameliyat öncesi Ameliyathane Turu ve Belgesel Filmi, karton sanal gerçeklik başlığı ile izletildi. Çocuğun ameliyat öncesi korkusu çocuk ve ebeveyni tarafından, çocuğun ameliyat öncesi anksiyetesi kendisi tarafından değerlendirildi. Bulgular: Araştırmada,“3D Sanal Başlıklı Ameliyathane Turu”ve“3D Sanal Başlıklı Belgesel Film”gruplarında korku ve anksiyete puan ortalamalarında azalma gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was aimed to examine the effect of the operating room tour, which was watched with a 3D virtual headset, on children's fear and anxiety before the surgery. Material and Method: The population of the study consisted of children aged 6-12 years who had surgery at a university hospital's Pediatric Surgery Clinic. Data were collected between June - October 2021. This study is a randomized controlled and experimental design. As a result of randomization, the study's sample consisted of 105 children. The research data were collected with“Child and Family Descriptive Data Form”,“Children's State Anxiety (CSA) and Children's Fear Scale (CFS)”,“State-Trait Anxiety Inventory for Children (STAIC)”, which were evaluated by children, and“State-Trait Anxiety Inventory For Adults”were evaluated by mothers. The children included in the study were divided into three groups“Documentary Film Group with 3D Virtual Headset”,“Operating Theater Tour Group with 3D Virtual Headset”and“Control Group”. Before the surgery, the children were watched the Operating Room Tour and Documentary Film with a cardboard virtual reality headset. The preoperative fear of the child was evaluated by the child and her/his parents, and the preoperative anxiety of the child was evaluated by herself/himself. Results: In the study, there was a decrease the means of fear and anxiety score in the“Operating Theater Tour Group with 3D Virtual Headset”and“Documentary Film Group with 3D Virtual Headset”groups.