Ortaokul öğrencilerinin beslenme durumu ile obezite riski arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between nutritional status and obesity risk of secondary school students
- Tez No: 715142
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN ŞEN CELASİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinin beslenme durumu ile obezite riski arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, analitik ve kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini, Bursa'nın Kestel İlçesindeki üç ortaokulda 5., 6., 7. ve 8. Sınıfta eğitim gören 456 öğrenci oluşturdu. Araştırmanın verileri, Çocuk Tanıtım Formu , Beslenme Tutum Ölçeği, Beslenme Davranış Ölçeği ve Çocuk Öz-Yeterlilik Ölçeği ile toplandı. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, Kolmogorov Simirnov. ,Mann Whitney U, Kruskal Wallis testi ve Spearman testleri kullanıldı. Bulgular: Araştırma kapsamına alınan ortaokul öğrencilerinin %60,7'sinin 12 yaş ve altında, %53,1'inin kız , %53,7'sinin BKİ'nin normal sınırlarda olduğu, %69,3'ünün kilosunu ve %75,4'ünün boyunu normal değerlendirdiği, %89'unun okula yürüyerek gittiği, %39,7'sinin okuldan sonra bazen fiziksel aktivite yaptığı, %60,7'sinin günde 1-2 saat bilgisayar kullandığı, %71,3'ünün günde 1-2 saat televizyon izlediği bulundu. Araştırmaya alınan çocukların Beslenme Davranış Ölçeği ortalama puanı 0,64±4,98, Çocuk Beslenme Öz-Yeterlik Ölçeği ortalama puanı 2,70±6,09, Beslenme Tutum Ölçeği ortalama puanı ise 12,15±2,51 olduğu bulundu. Çocukların BKİ ile beslenme davranışları arasında pozitif yönde çok zayıf korelasyon olduğu belirlendi. Ayrıca çocukların beslenme davranışları ile beslenme öz-yeterliliği ve beslenme tutumları arasında pozitif yönde zayıf korelasyon, çocukların beslenme öz-yeterliliği ile beslenme tutumları arasında ise pozitif yönde zayıf korelasyon olduğu saptandı. Sonuç: Araştırma sonucunda, çocukların BKİ'nin beslenme davranışlarından etkilendiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the relationship between the nutritional status of secondary school students and the risk of obesity. Materials and Methods: The research is an analytical and cross-sectional study. The sample of the research consisted of 456 students studying in the 5th, 6th, 7th and 8th grades in three secondary schools in the Kestel District of Bursa. The data of the study were collected with Child Information Form, Nutrition Attitude Scale, Nutrition Behavior Scale and Child Self-Efficacy Scale. In the analysis of data; descriptive statistics, Kolmogorov Smirnov, Mann Whitney U, Kruskal Wallis and Spearman tests were used. Results: Of the secondary school students included in the study, 60.7% were 12 years old and under, 53.1% were girls, 53.7% had normal BMI, 69.3% had weight and 75,4% of them evaluated their height as normal, 89% of them went to school by walking, 39.7% of them sometimes did physical activity after school, 60.7% of them used a computer for 1-2 hours a day and 71.3% of them watch TV for 1-2 hours a day. The mean score of the children included in the study was found to be 0.64±4.98 on the Nutritional Behavior Scale, 2.70±6.09 on the Child Nutrition Self-Efficacy Scale, and 12.15±2.51 on the Nutrition Attitude Scale. It was determined that there was a very weak positive correlation between children's BMI and nutritional behaviors. In addition, it was found that there was a weak positive correlation between children's nutritional behaviors and their nutritional self-efficacy and nutritional attitudes, and a weak positive correlation between children's nutritional self-efficacy and nutritional attitudes. Conclusion: As a result of the research, it was determined that the BMI of the children was affected by the nutritional behaviors.