Kök hücre nakli planlanan kanser hastalarının sosyal destek düzeyleri ve stresle başa çıkma tarzları
Social support levels and coping styles with stress in cancer patients scheduled for stem cell transplantation
  1. Tez No: 715149
  2. Yazar: SÜMEYYE İBRAHİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU ERKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tanımlayıcı-ilişki arayıcı türde olan bu çalışma, HKHN planlanan kanser hastalarının algılanan sosyal destek düzeylerini ve stresle başa çıkma tarzlarını belirlemek ve aralarındaki ilişkiyi saptamak amacıyla gerçekleştirildi. Örneklemi, İstanbul'da bir eğitim ve araştırma hastanesinde hematoloji servisinde yatarak tedavi gören ve kök hücre nakli planlanan en az 64 kanser hastası oluşturdu. Örneklem sayısı uygun örnekleme yöntemi kullanılarak hesaplandı ve çalışma 68 hasta ile tamamlandı. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile toplandı. Verilerin toplanmasında,“Hasta Bilgi Formu”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”ve“Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği”kullanıldı. Verilerin analizinde Basıklık-Çarpıklık testi, Bağımsız Örneklem t-Testi, Mann Whitney-U testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskal Wallis testi, pearson-spearman korelasyon testi ve basit regresyon analizi testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This descriptive-relationship seeking study was carried out to determine the perceived social support level and coping styles of stress and to determine the relationship between them. The sample consisted of 64 at least cancer patients who were hospitalized in the hematology ward of a training and research hospital in Istanbul and were planned for stem cell transplantation. The sample size was calculated using the appropriate sampling method and the study was completed with 68 patients. Data were collected by face-to-face interview method.“Patient Information Form”,“Multidimensional Perceived Social Support Scale”and“Coping with Stress Styles Scale”were used to collect data. In the analysis of the data, Kurtosis-Skewness test, Independent Sample t-Test, Mann Whitney-U test, One-Way Analysis of Variance, Kruskal Wallis test, pearson-spearman correlation test and simple regression analysis test were used.