Liderlik özellikleri ile kullanılan güç kaynakları arasındaki ilişkinin incelenmesi: Bir sağlık kurumu örneği
Examining the relationships between leadership traits and the power sources used: An example of a medical institution
  1. Tez No: 797434
  2. Yazar: RAMAZAN AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜHAN BİKE ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Güç önemli bir liderlik vasfı olarak kabul edilmektedir. Liderlik ise kısa bir tanımla; kişinin, başkalarını etkisi altına alıp kendi istediği davranışa yönlendirme sürecidir. Yönlendirmenin gerçekleştirilmesi esnasında lider bazı güç kaynaklarından faydalanmaktadır. Liderlik tarzları ve liderin kullanmış olduğu güç kaynakları her lidere göre değişiklik arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı; bir sağlık kurumunda çalışan klinik yönetici hemşirelerin sergilemiş oldukları liderlik özellikleri ve güç kaynakları arasındaki ilişkiyi, kurumdaki diğer sağlık çalışanları tarafından değerlendirilmesi ile ölçmektir. Bu amaçla Çok Yönlü Liderlik Yönelimleri Ölçeği (ÇYLYÖ) ve Yönetici Hemşirelerde Algılanan Güç Ölçeği (YHAGÖ) kullanılarak oluşturulan veri toplama formları vasıtasıyla 250 çalışandan veri toplanmıştır. Toplanan verinin değerlendirilmesinde SPSS (ver:23.0) programı kullanılarak ANOVA varyans analizi ve lineer korelasyon analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre; yönetici hemşirelerin güç kaynakları ile liderlik yönelimleri arasında anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Power is recognized as an important leadership quality. Leadership is a short definition; it is the person's influence on others and directing them to the behavior they want. During the realization of the direction, the leader benefits from some power sources. Leadership styles and power sources used by the leader vary according to each leader. The aim of this study is to measure the relationship between the leadership characteristics and power resources of clinical manager nurses working in a health institution, by evaluating them by other health professionals in the institution. Data were collected from 250 employees by means of questionnaires created using the Multidimensional Leadership Orientations Scale and Scale of Perceived Power in Executive Nurses. ANOVA analysis of variance and linear correlation analysis were applied using the SPSS (ver:23.0) program to evaluate the collected data. According to the analysis results; it has been observed that there are significant relationships between the power resources and leadership orientations of executive nurses. Significant relationships were found between coercive power and political leadership and charismatic leadership. No significant relationships were observed in other sub-dimensions of power and leadership scales.