Yeni teknolojilerin istihdam ile ilişkisi: Muhasebe mesleği örneği
The relationship of new technologies with employment: Accountancy profession example
  1. Tez No: 715160
  2. Yazar: ALPARSLAN MUSTAFA DEVECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTEN YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Teknolojinin işsizlik üzerindeki etkisi konusunda iki zıt görüş bulunmaktadır. Bazı ekonomistlere göre gelişen teknolojiler işgücünü olumsuz etkilemekte ve işsizliğe sebep olmaktadır. Bu görüşe karşın bazı ekonomistler ise yeni teknolojilerin işsizlik yaratmadığını hatta tam tersine işsizliği kestiğini savunmaktadır. (Georgiou, 2009:1-12) Tarih boyunca gerçekleşen endüstri devrimlerinin işgücü ve istihdam alanında etkileri fazlasıyla belirgindir. Özellikle üçüncü sanayi devrimiyle birlikte otomasyonun üretime girişiyle işsizliğin ortaya çıkacağı ve makinelerin insanların yerini alacağı görüşleri artmıştır. Bu görüşlerle birlikte yeni iş kollarının yaratılıp teknolojinin tam tersine istihdam alanları açacağı görüşleri de bulunmaktadır. Ancak bu iki tartışma göz önünde bulundurulduğunda görülmüştür ki teknoloji üçüncü sanayi devrimi süresince belirgin bir biçimde işsizlik yaratmamıştır. Tam anlamıyla makineler insanların yerini almamıştır. Gerçekleşen dördüncü sanayi devrimi ise üretim hayatına robotların girmesini sağlayacaktır. Bu durumda tartışmalar robotların insanların yerini alacağı ve işsizliğin hat safhada olacağı üstünde yoğunlaşmaktadır. Karşıt görüşler ise robotların üretimin daha hızlı, verimli olacağını ve yeni teknolojilerin yeni iş kolları açıp istihdam yaratacağını savunmaktadır. Nitekim yavaş yavaş robotların istihdama girdiğini de görmekteyiz. Aynı zamanda gelişen bu teknolojiler muhasebe mesleğinin işleyişini de önemli düzeyde etkileyerek yeni bir soluk getirmiştir. Bu çalışmada gelişen teknolojilerin istihdam ile ilişkisi ve muhasebe mesleği açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. Yapay zekânın işgücüne katkısı tartışılmıştır. Sanayi devrimlerinin özelikle Endüstri 4.0 ve Toplum 5.0'ın ve yeni teknolojilerin muhasebe mesleği üzerinde etkileri ve istihdam açısından değerlendirilmesi ile literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Öncelikle sanayi devrimleri, işsizlik, nesnelerin interneti, 3D yazıcılar, muhasebe ve muhasebe ile ilgili kavramlar, endüstri devrimi kavramsal olarak açıklanmıştır. Daha sonra da bu tartışmalar ışığında yeni teknolojilerin istihdam ile ilişkisi ve muhasebe mesleğine etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are two opposing views on the impact of technology on unemployment. According to some economists, developing technologies negatively affect the workforce and cause unemployment. Despite this view, some economists argue that new technologies do not create unemployment and, on the contrary, cut unemployment (Georgiou, 2009:1-12). The effects of industrial revolutions throughout history in the field of labor and employment are very evident. Especially with the third industrial revolution, with the introduction of automation into production, the views that unemployment will arise and machines will replace people have increased. Along with these views, there are also opinions that new business lines will be created and technology will open employment areas on the contrary. However, when these two arguments are taken into consideration, it has been seen that technology did not significantly create unemployment during the third industrial revolution. Machines have not completely replaced humans. The fourth industrial revolution, on the other hand, will enable robots to enter the production life. In this case, the discussions focus on the fact that robots will replace humans and unemployment will be at its peak. Opposing views argue that robots will make production faster and more efficient, and that new technologies will open new business lines and create employment. As a matter of fact, we also see that robots are gradually entering employment. At the same time, these developing technologies have brought a new breath by significantly affecting the functioning of the accounting profession. In this study, the relationship between developing technologies and employment and the accounting profession are evaluated. The contribution of artificial intelligence to the workforce has been discussed. It is aimed to contribute to the literature by evaluating the effects of industrial revolutions, especially Industry 4.0 and Society 5.0 and new technologies on the accounting profession and employment. First of all, industrial revolutions, unemployment, internet of things, 3D printers, accounting and accounting related concepts, industrial revolution are explained conceptually. Then, in the light of the discussions we mentioned, the relationship of new technologies with employment and their effects on the accounting profession were evaluated.