Veteran tenisçi ve sedanterlerin kognitif performanslarının karşılaştırılması
Comparison of cognitive performances of veteran tennis players and sedantaries
- Tez No: 715199
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, veteran tenisçi ve sedanterlerin kognitif performans düzeylerini belirlemek, farklı değişkenlere göre ilişki düzeylerini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmaya 45-55 yaş arası 20 erkek veteran tenisçi (Xyaş=48,8±3,8) ve 46-55 yaş arası 20 erkek sedanter (Xyaş=50,9 ±4) gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara mental rotasyon testi, parmak vuru testi, iz sürme A-B testi, görsel ve işitsel reaksiyon zamanı testi ile bilişsel esneklik ölçeği uygulanmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Kolmogorov-Smirnov testi ile belirlenmiştir. Değişkenlerin gruplar arası karşılaştırmalarında ise bağımsız örneklem t- testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the cognitive performance of veteran tennis players and sedentary players. 20 male veteran tennis players (Xage=48.8±3.8) between the ages of 45-55 and 20 male sedentary (Xage=50.9±4) male tennis players between the ages of 46-55 voluntarily participated in the study. Mental rotation test, finger tapping test, trail making A-B test, visual and auditory reaction time test and cognitive flexibility inventory were applied to the participants. Whether the data showed normal distribution or not was determined by the Kolmogorov-Smirnov test. Independent sample t-test was used for the intergroup comparisons of the variables.