Hemşirelik öğrencilerine implante port kateter uygulamalarına ilişkin verilen eğitimin bilgi düzeylerine etkisinin değerlendirilmesi
Assesment of the effect of training given to nursing students about implanted port catheter applications on their knowledge level
- Tez No: 715200
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR USTA YEŞİLBALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırma, hemşirelik öğrencilerine implante port kateter uygulamalarına ilişkin verilen eğitimin bilgi düzeylerine etkisinin değerlendirilmesini incelemek amacı ile planlanmıştır. Bu araştırma, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde hemşirelik öğrencileri ile çevrimiçi olarak Haziran 2021 - Kasım 2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Ege Üniversitesi Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Kurulları onayı ile araştırmanın yapıldığı Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi yönetiminden ve araştırmaya katılan bireylerden yazılı izin alınmıştır. Araştırma, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde eğitim gören ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerden 45 öğrenci ile yapılmıştır. Araştırma, tek gruplu ön - test ve son - test yarı deneysel olarak planlanmıştır. Eğitim öncesinde, öğrenciler“ Birey Tanıtım Tanıtım Formu”ve“İmplante Port Kateter Bilgi Değerlendirme Formu”nu yanıtlamışlardır. Eğitimden 15 gün sonra öğrenciler“İmplante Port Kateter Bilgi Değerlendirme Formu”nu tekrar yanıtlamışlardır. Anket yanıtları SPSS 22.0 kullanılarak değerlendirilmiştir. Eğitim sonrasında öğrencilerin implante port kateter bilgi puan ortalamalarının arttığı belirlenmiştir (p0.05)
Özet (Çeviri)
The research was planned to examine the effect of the education given to nursing students about implanted port catheter applications on their knowledge levels. This research was conducted online with nursing students at Ege University Faculty of Nursing between June 2021 and November 2021. With the approval of Ege University Scientific Research and Publication Ethics Committees, written permission was obtained from the management of the Ege University Faculty of Nursing, where the research was conducted, and from the individuals participating in the research. The research was conducted with 45 second, third and fourth year students studying at Ege University Faculty of Nursing. The research was planned as a single group pre-test and post-test quasi-experimental. Before the training, the students answered the“Individual Introduction Information Form”and the“Implanted Port Catheter Information Evaluation Form”. 15 days after the training, the students answered the“Implanted Port Catheter Information Evaluation Form”again. Survey responses were evaluated using SPSS 22.0. It was determined that the students' implanted port catheter knowledge mean scores increased after the training (p0.05).