Veteran tenisçileri rekreasyonel tenise başlamaya motive eden faktörlerin incelenmesi
Examining the factors that motivate veteran tennis players to start recreational tennis
- Tez No: 868987
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN REVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmanın amacı, veteran tenisçileri rekreasyonel tenise başlamaya motive eden faktörlerin incelenmesidir. Araştırmaya aktif olarak turnuvalara katılan, 30-72 yaş aralığında (yaş ortalaması 43,4±9,9), 163 erkek ve 129 kadın olmak üzere toplam 292 veteran tenisçi katılmıştır. Araştırmada katılımcıların demografik bilgilerini elde etmek amacıyla kişisel bilgi formu ve Bireyi Rekreasyonel Tenise Başlamaya Motive Eden Faktörler Ölçeği (BRTBMFÖ) kullanılmıştır. Bilgisayar tabanlı bir ortamda tutarlı bir şekilde analiz edilen veriler, kontrol edilmiş ve anket formülüne uygun olarak düzeltilmiştir. IBM SPSS 22 paket programı kullanılarak yapılan raporlama analizi, kategorik ölçümlerin sayısal olarak işlenmesini içermektedir. Kolmogorov-Smirnov testi ile Skewness ve Kurtosis testi uygulanarak, araştırma verilerinin normal dağılım göstermediği doğrulanmıştır. Normal dağılıma uymayan verilerin analizinde non-parametrik testler tercih edilmiştir. Sayısal ölçümler arasındaki karşılaştırmada, Mann-Whitney U testi ikili gruplar için kullanılmış, çoklu grup karşılaştırmalarında ise Kruskall Wallis testi tercih edilmiştir. Çoklu gruplar arasındaki farklılıkların ölçümü için Games-Howell testinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, veteran tenisçileri rekreasyonel tenise başlamaya motive eden faktörlerin ağırlıklarına göre sıralamasında ilk üç sırayı“fiziksel sağlık”,“mental sağlık”ve“yenilenmek-gelişim”faktörleri almıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the factors that motivate veteran tennis players to start recreational tennis. A total of 292 veteran tennis players, 163 men and 129 women, aged 30-72 (average age 43.4±9.9), actively participating in tournaments, participated in the research. In the study, a personal information form and the Factors Motivating Individuals to Start Recreational Tennis Scale (BRTBMFÖ) were used to obtain the demographic information of the participants. Data analyzed consistently in a computer-based environment were checked and corrected in accordance with the survey formula. Reporting analysis using the IBM SPSS 22 package program includes numerical processing of categorical measurements. By applying the Kolmogorov-Smirnov test and the Skewness and Kurtosis test, it was confirmed that the research data did not show a normal distribution. Non-parametric tests were preferred in the analysis of data that did not comply with normal distribution. In the comparison between numerical measurements, the Mann-Whitney U test was used for paired groups, and the Kruskall Wallis test was preferred for multiple group comparisons. The Games-Howell test was used to measure differences between multiple groups. As a result of the research,“physical health”,“mental health”and“renewal-development”factors took the first three places in order of weight of the factors that motivate veteran tennis players to start recreational tennis.