Üniversite öğrencilerinin besin seçimi ve yeme davranışlarının beden imajı ve fiziksel aktivite düzeyine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of food selection and eating behaviors of university students on body image and physical activity level
  1. Tez No: 715201
  2. Yazar: GAMZE MURATHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüzde insanların yaşam tarzında ve alışkanlıklarında yaptığı değişikliklerden dolayı sağlığın önemli destekçilerinden olan fiziksel aktiviteye katılım günden güne azalmaktadır. Bunun yanında insanların besin tercihleri ve beslenme davranışları, insanların sportif performanslarının önemli bir belirleyici unsuru sayılmaktadır. Bu araştırmada üniversitelerin spor bilimleri fakültelerinde öğrenim gören sporcu öğrencilerin besin seçimi davranışlarındaki farklılıkları, beden imajı takıntısı ve/veya bozulmuş yeme davranışı olan öğrencilerin besin seçiminde dikkat ettikleri faktörleri fiziksel aktivite durumlarına göre etkisini incelemek amaçlanmıştır. Bu araştırma nicel araştırma türünde olup betimsel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma evrenini, Adıyaman, İnönü, Fırat, Gaziantep Üniversiteleri Spor Bilimleri Fakültesi farklı bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem grubunda 2021-2022 eğitim öğretim yılında ilgili üniversitelerin Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim gören 717 Erkek, 608 kadın sporcu üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Elde edilen veriler istatistik paket programında analiz edilmiştir. Araştırmada öğrencilere fiziksel aktivite Ölçeği, besin seçimi ölçeği ve yeme tutum testi ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, as a result of changes in lifestyle habits attendance to physical activity, which plays an important role in health, is decreasing day by day. In addition, people's food preference and nutritional behaviors are important factors that determine the sportive performance of individuals. In this study, it is aimed to investigate the effect of the differences in the food preferences of athletes studying at the faculty of sports sciences with relation to their physical activities and the factors considered when choosing food by the students with eating disorders and body image obsession. This study is a quantitative study conducted in a descriptive survey model. The study sampled students studying at different departments of faculty of sports sciences at Adıyaman, İnönü, Fırat, Gaziantep Universities. The participants of the study are 717 male and 608 female students of faculty of sports sciences studying at the above-mentioned universities in 2021-2022 academic year. A statistical package is used to analyze the data. In this study, Physical activity scale, food preference scale, body image and eating attitude test are used as data collection tools.