Export barriers experiences by small and medium sized firms
Küçük ve orta ölçekli işletmelerin karşılaştıkları ihracat sorunları
- Tez No: 71521
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER BODUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
KISA ÖZET KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERİN KARŞILAŞTIKLARI İHRACAT SORUNLARI Abdülbahri DANIŞ Bu tezde küçük ve orta ölçekli işletmelerin karşılaştıkları ihracat sorunları ve ihracat teşvik programlan hakkındaki araştırma çalışmaları incelenerek, literatür taraması yapılmış ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin karşılaştığı sorunlar üzerine ampirik bir çalışma sunulmuştur. Ampirik çalışma için saha araştırması metodu kullanılmıştır. Metal veya tekstil sektöründe faaliyet gösteren ve ihracat yapan yüz firma çalışmanın örnek kütlesi olarak seçilmiştir. Araştırma için gerekli bilgiler, çalışmanın yapılış amacını açıklayan ve herkese aynı sorulan yönelten anketler yoluyla derlenmiş ve SPSS Windows 6. Versiyonu yardımıyla analiz edilmiştir. Veri analiz metodları olarak, frekans analizleri, Pearson korelasyonları, ANOVA ve t-test analizlerinden faydalanmıştır. Araştırmanın önemli bulgulan, yüksek üretim maliyetlerinin, Türkiye'deki politik istikrarsızlığın ve etkisiz ihracat teşvik programlarının küçük ve orta ölçekli firmalar tarafından karşılaşılan en önemli sorunlar olduğunu göstermiştir. Araştırma göstermiştir ki, ihracat sorunlarının özellikleri ve önem dereceleri ihracat yapılan ülkeye göre değişmektedir. Düzensiz ihracat yapan işletmeler için finansal problemler daha önemli olmaktadır. Yaşanılan ihracat sorunlarının önemi küçük ve viorta boyutlu işletmeler arasında farklılık göstermektedir. Ayrıca metal ve tekstil firmaları arasında da farklılıklar vardır. İhracat sorunları dışında, İhracat teşvik programlan da işletmelerin farklı ihtiyaçları hakkında bilgi sağlamak amacıyla çalışma boyunca araştırılmıştır. Bulgular bilgi sağlayan teşvik programlarının, finansal teşvik programlarından daha önemli olduğunu göstermektedir. Metal ve tekstil firmaları arasında ihracat teşvik programlarının önemi açısından farklılıklar vardır. Metal sektöründe faaliyet gösteren firmalar için finansal programlar daha önemliyken, diğer teşvik programlan tekstil firmaları için daha önemlidir. Çalışmanın son bölümünde, sonuçlar, kamu politikaları, ihracat yapan firmalar ve gelecekteki araştırmalar için yorumlanmıştır. VU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EXPORT BARRIERS EXPERffiNCED BY SMALL AND MEDIUM SIZED FIRMS by Abdülbahri DANIŞ in this thesis, literatüre review on research studies related to export barriers experienced mostly by small and medium sized finns and export promotion programs are investigated and an empirical study of export barriers experienced by small and medium sized firms is presented. For the field study, survey method is used. Hundred small and medium sized firms operating in either metal ör textile sector are chosen as the sample of the study. Data is collected through structured and undisguised questionnaires and analyzed by SPSS for Windows Release 6.0. Frequency analysis, Pearson correlations, one-way ANOVA tests and group t-tests are utilized as the methods of data analyses. Majör findings indicate that high cost of production, political uncertainty of Turkey and ineffective export promotion programs are the most important barriers encountered by the small and medium sized firms. The study found out that the nature and the importance of the export barriers differ by the country to which the firm exports. Financial problems are found to be more important for sporadically exporting firms. There are significant differences among the small firms and medium sized firms with respect to tiıe importance of the export barriers experienced. iv viMoreover there are differences in the nature of problems experienced among the firms operating in the metal sector versus the textile sector. Besides the exporting barriers, export promotion programs are studied throughout the field study providing inforaıation about different needs of the firms. The findings indicate that export promotion programs providing knowledge are more important than the financial export promotion programs. Research and development programs are underestimated by the firms. There exists to be differences among the firms operating in the metal versus textile sectors in terms of the importance of the export promotion programs. Financial programs are needed more by the firms operating in the metal sector, whereas rest of the export promotion programs are needed more by the firms operating in the textile sector. in the final part of the study, conclusions and implications for the public policy, for the exporting firms, and for future research are presented.