The Association of stock returns with historical financial data and general price level adjusted data
Tarihi ve enflasyondan arındırılmış finansal tablolarla hisse senedi getirileri arasındaki ilişki
- Tez No: 71522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET VEDAT AKGİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Tarihi ve Enflasyondan Arındırılmış Finansal Tablolarla Hisse Senedi Getirilen Arasındaki İlişki Murat Yalıç Bu tez çalışması borsadaki hisse senedi getirilerinin enflasyondan arındırılmamış finansal tablolar ile, enflasyondan arındırılmış finansal tablolar arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Bu çalışmada 93 şirkete ait finansal tablo ve bununla beraber bu tabloların enflasyondan arındırılmış şekli kullanılmıştım. Bu tablolar kullanılarak her bir şirket için 16 finansal rasyo hesaplanacak ve Lineer Discriminant Model' inde kullanılacaktır. Bu çalışma aynı zamanda, kullanılan iki tür datanın ayrım yeteneğini de karşılaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Association of Stock Returns with Historical Financial Data and General Price Level Adjusted Data by Murat Yalıç This study explores the association between the stock returns and financial statements of a company both in Historical form and General Price Level“GPL”(inflation restated) form. The study involves analysis of the historical financial statements of 93 firms and their corresponding general price level financial statements. From those financial statements, sixteen financial ratios will be produced and will form the linear discriminant function variables. The study will also compare the classification ability of historical data and general price level data. Ill