Patterns of political participation in post 1980 Turkey
Türkiye'de 1980 sonrası siyasal katılım örüntüleri
  1. Tez No: 71523
  2. Yazar: DİKRAN MİGİRDİÇ ZENGİNKUZUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇARKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kısa Özet TÜRKİYE'DE 1980 SONRASI SİYASAL KATILIM ÖRÜNTÜLERİ Dikran Migirdiç Zenginkuzucu Bu çalışma, Türkiye'de 1980 sonrası siyasal katılımın sosyoekonomik dinamiklerini çözümlemekte ve bu bağlamda sosyoekonomik mobilizasyon kuramının varsayımlarım sınamaktadır. Proje“1980 sonrası Türkiye koşullarında, sosyoekonomik gelişim siyasal katılımı nasıl etkilemiştir?”sorusunun bir irdelemesidir ve kişi yerine toplum üzerine odaklanmıştır. Çalışma, sosyoekonomik göstergeler üzerine yığınsal (aggregate) verilerin istatistiksel yorumuna dayanmaktadır. Veriler, coğrafi bir bakış açısıyla çözümlenmiştir. Sonuçlar birçok önemli çıkarımın altım çizmektedir. İlk olarak, Türkiye'de 1980 öncesi siyasal katılım üzerine yapılmış çalışmaların bulgularını desteklemektedir ve Türkiye'de 1980 sonrası sosyoekonomik gelişmenin siyasal katılım üzerinde ayırt edici bir etkisinin olmadığım göstermektedir. İkinci olarak, Türkiye'deki üç çeşit seçimin, yani genel seçimlerin, halk oylamalarının ve yerel seçimlerin, farklı sosyoekonomik dinamiklerden etkilendiklerini göstermektedir. Son olarak, sonuçlar Türkiye'de bölgesel farklılıkların siyasal katılımda önemli bir rol oynadığım ileri sürmektedir: Türkiye'nin doğusu seçimlerde ve halk oylamalarında anlamlı şekilde düşük katılım oranlan göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Abstract Patterns of Political Participation in Post-1980 Turkey By Dikran Migirdiç Zenginkuzucu This study analyses the socio-economic dynamics of political participation in Turkey after 1980 and, in this context, tests the hypothesis of the socio-economic mobilisation theory. The project is an investigation of the question of“how the socio economic development affects political participation in conditions of post- 1980 Turkey?”and its focus is on the society rather than the person. The study is based on statistical interpretation of the aggregate level data on socio-economic indicators. The data are analysed from a geographical perspective. The results underline several important conclusions. First, they support the findings of previous studies on political participation in pre-1980 Turkey, and thus demonstrate that the socio-economic developments in Turkey after 1980 have no specific effect on the patterns of political participation. Second, they show that the three types of elections in Turkey, namely general elections, referendums and municipal elections, have different socio-economic dynamics of their own. Finally, the results suggest that regional differences play an important role in political participation in Turkey: the east of Turkey shows significantly lower rates of participation in elections as well as referendums. IV