Individualism-collectivism, self-concept and sources of self-esteem
Bireyselcilik-toplulukçuluk, kendi kavramı ve özgüvenin kaynakları
  1. Tez No: 71524
  2. Yazar: ZEYNEP NİLÜFER ANAMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİANE SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
KISA ÖZET Bireyselcilik-Toplulukçuluk, Kendi Kavramı and Özgüvenin Kaynakları by Zeynep Nilüfer Anamur Bu çalışmada, bireyselcilik-toplulukçuluk eğilimlerinin ve cinsiyetin kendi kavramı ile özgüvenin kaynaklarının üzerindeki etkileri incelenmiştir. Örneklem Boğaziçi ve Uludağ üniversitelinde okuyan ve yaşlan 17-25 arasında değişen 300 (150 erkek, 150 kadın) öğrenciden oluşmuştur. Bu öğrenciler Who Are You? (Kimsiniz?) ölçeğini (Kuhn and McPartland, 1954), Bireyselcilik-Toplulukçuluk Ölçeği (Individualism-Collectivism Scale) (Hui, 1988) ve Yetişkinler Özdeğer Kaynakları ölçeği isimli ölçekleri cevaplamışlardır. Bu çalışmada bireyselcilerin kendi kavramlarını toplulukçulardan farklı bir şekilde tanımlayacaktan ve özgüvenlerini belirlemede farklı kaynaklara önem verecekleri beklenmiştir. Ayrıca bireyselci kadın ve erkekler arasında kendilerini tanımlamalarında ve özgüvenlerini belirleyici kaynaklarda farklılıklar bulunacağı düşünülmüş; öte yandan toplulukçular arasında bir kadın erkek farkı olmadığı hipotezi kurulmuştur. Bulgular, bireyselciler ile toplulukçuların kendi kavramlarında farklılıklar bulunmadığını ortaya koymuştur, özgüven kaynaklarını belirleme konusundaysa, toplulukçu kişilerin bireyselci kişilere oranla kişilerarası ilişkilere çok daha fazla önem verdiği bulunmuştur. Ayrıca, bireyselci-toplulukçu eğilimlerin etkisinin yanısıra, kadınlar ve erkeklerin kendi kavramlarında ve özgüven kaynaklarında genel bir cinsiyet farklılığı ortaya çıkmıştır. Bu genel cinsiyet farklılığı sosyalleşme sürecinde erkek ve kadının farklı roller için yetiştirilmesiyle açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Individualism-Collectivism, Self-Concept and Sources of Self-Esteem by Zeynep Nilüfer Anamur In this study, the effects of individualistic-collectivistic orientations and gender on individuals' self-conceptions and their sources of self-esteem were examined. The sample consisted of 300 students (150 male and 150 female) from Boğaziçi and Uludağ universities between the ages of 17 and 25. They were administered Who Are You (WAY) scale which is a version of Twenty Statements Test (TST) (Kuhn & McPartland, 1954), Individualism-Collectivism Scale (Hui, 1988) and Adult Sources of Self-Esteem Inventory (ASSEI) (Elovson & Fleming, 1989). Individualists were expected to differ from collectivists in the way they defined their self-concept and in their sources of self-esteem. Also individualist males and females were expected to differ in the way they defined their self-concept and in their sources of self-esteem; whereas collectivists males and females were expected to be similar. Findings suggested that there were no differences between individualists and collectivists in the way they described their self-concept. In the case of sources of self-esteem, collectivists were found to give higher importance to interpersonal characteristics in deriving their self-esteem. Furthermore, an overall gender difference was found, beyond the effects of individualistic-collectivistic orientation, in the way males and females describe their self-concept and in their sources of self-esteem. This gender difference could be explained by the differential sex-role socialization that each sexes has experienced.