Derepazarı ilçesinde bulunan tersane ve eriklimanı havzalarının bazı karakteristik özelliklerinin belirlenmesi ve taşkın tahmini
- Tez No: 715241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ SÜME, DOÇ. DR. OSMAN ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dünyamızda küresel ısınma, meteorolojik verilerde de oransız değişimler meydana getirmektedir. Bununla birlikte bitki örtüsündeki değişim, hızlı nüfus artışı ve buna bağlı olarak çarpık kentleşme sonucunda afetlerin meydana gelme olasılığı artmaktadır. Bu durum tehlikeli alanların belirlenmesi, toplumsal etkilerin değerlendirilmesi ve yıkıcı güçlere karşı dayanıklı tasarımların yapılmasını ve böylelikle can ve mal kayıplarının azaltılması için mühendisleri yeni çözüm arayışlarına yönlendirmiştir. Bununla birlikte eldeki veriler ve mevcut parametrelerinin analizinin yapılarak doğru mühendislik çözümlerinin üretilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada Rize ili Derepazarı ilçesinde bulunan Tersane ve Eriklimanı havzalarının bazı karakteristik özellikleri belirlenerek taşkın tahmini yapılmıştır. Sonuç olarak, her iki havzada da olası taşkın riski bulunduğu belirlenmiş ve bu risklere karşı alınabilecek önlemler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Global warming in our world creates disproportionate changes in meteorological data. Therefore, the change in vegetation, rapid population growth and consequently distorted urbanization increases the likelihood of disasters. This situation, has led engineers to search for new solutions to identify hazardous areas, assess social impacts and design durable to destructive forces, thereby reducing the loss of lives and property. Therefore, it is necessary to produce the right engineering solutions by analyzing the available data and available parameters. In this study, some characteristics of Tersane and Eriklimanı basins in Derepazarı district of Rize province were determined and flood forecasted. As a result, the determined where possible flood risk in both basins and measures to be taken against these risks has been determined.