Değişim ve süreklilik ekseninde cumhuriyetten günümüze of medreselerinin toplumsal hayattaki yeri
From the republic to today on the axis of change and continuity the place of of madrasahs in social life
- Tez No: 940132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL SUNGUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu araştırma, Of yöresinde Osmanlı Dönemi'nde kurulan ve Cumhuriyet Dönemi'nde 1980'li yıllara kadar faaliyetlerini sürdüren geleneksel medreselerin sosyal yaşamdaki yerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada Cumhuriyet'in kuruluşundan günümüze kadar geçen süreç çerçevesinde medreselerin işlevleri tartışılmıştır. Bugünkü Of ilçesi ile birlikte araştırma alanı, daha önce Of'a bağlı yerleşim yerleri olan Çaykara, Dernekpazarı ve Hayrat ilçelerinden oluşmaktadır. Medreselerin sosyal hayata etkileri değişim ve süreklilik ekseninde ele alınmıştır. Araştırmada nitel yöntem ve veri toplama teknikleri kullanılmıştır. Veriler doküman analizi ve mülakat teknikleri ile toplanmıştır. Araştırma kapsamında 36 erkek katılımcı ile görüşmeler yapılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra gerçekleştirilen köklü yapısal reformlar kapsamında faaliyetlerine resmen son verilen Medreseler, bölgedeki işlevlerini sürdürmeye devam etmiştir. Cumhuriyet öncesi dönemden bu yana önemli bir müktesebata sahip olan medreseler, bu özelliği ile Cumhuriyet sonrası bölgenin sosyal yaşamındaki sürekliliğini koruyabilmişlerdir. Modern devletin kurumsal ve siyasi yapısıyla çatışmamaya özen gösteren medreselerin bölgenin dini ve kültürel yaşamındaki etkileri bugün hala hissedilmektedir. Bölgede faaliyet gösteren medrese âlimleri, eğitim faaliyetlerinin yanı sıra kanaat önderleri kimlikleri ile sosyal hayatın önemli aktörleri haline gelmiştir. Modern eğitim kurumlarının yaygınlaşması ve yaşlı öğretmenlerin yaşamdan çekilmesi sonucu 1980'li yıllarda medrese faaliyetleri sona ermiştir. Medreselerde yetişenleri ifade eden“Oflu hoca”kavramı, günümüz popüler kültür dünyasında daha çok mizahi bir imge olarak yer almaya devam etmektedir. Medreseler yörede dinî hayat ve din eğitimi açısından önemli sayılacak bir kültürel miras bırakmıştır. Bu açıdan Of yöresi, özellikle din bilimleri araştırmacıları için uygun bir alan olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the place of traditional madrasas in social life, which were established in the Ottoman Period in the region of Of and continued their activities until the 1980s in the Republican Period. In the research, the functions of madrasas have been discussed within the framework of the process that has passed from the foundation of the republic to the present day. Together with the present-day district of Of, the research area consists of the districts of Çaykara, Dernekpazarı and Hayrat, which were previously settlements connected to Of. The effects of madrasas on social life have been considered on the axis of change and continuity. Qualitative method and data collection techniques were used in the research. The data were collected by document analysis and interview techniques. The study group of the study was composed of 36 male participants. As a result of the this research, it was seen that the madrasahs, whose activities were officially terminated within the scope of the radical structural reforms carried out after the foundation of the Republic of Turkey, continued to maintain their functions in the region. Madrasas, which have had an important acquis since the pre-republican period, have been able to maintain their continuity in the social life of the region after the republic with this feature. The effects of madrasas, which take care not to clash with the institutional and political structure of the modern state, in the religious and cultural life of the region are still felt today. In addition to educational activities, madrasa scholars operating in the region have become important actors of social life with their identity as opinion leaders. As a result of the spread of modern educational institutions and the withdrawal of elderly teachers, madrasa activities ceased in the 1980s. The concept of“Oflu hodja”, which refers to those who grew up in madrasas, continues to take place more as a humorous image in today's popular culture world. Madrasas have left a cultural heritage that will be considered important in terms of religious life and religious education in the region. In this respect, the Of region can be recommended as a study area especially for religious sciences researchers.