Fen eğitiminde argümantasyona dayalı rehber materyal geliştirilmesi ve öğrencilerin argüman seviyelerinin incelenmesi
Based guide materials in science education and investigation of students' argument levelsth grade students' argument levels
  1. Tez No: 826117
  2. Yazar: FEYZA TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAGİHAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, 6. Sınıf 'Ses ve Özellikleri' ünitesindeki kavramlara yönelik argümantasyon tabanlı bilim öğrenme yaklaşımına dayalı rehber materyal geliştirmek, öğrencilerin argümantasyon seviyelerini, kavramsal öğrenmelerini ve uygulama süreci ile ilgili görüşlerini incelemektir. Araştırmada, durum çalışması kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak öğrenciler tarafından hem uygulama öncesi hem de uygulama süresince doldurulan etkinlik kağıtları ve uygulama sonrasında yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlar kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 Eğitim öğretim yılında Rize ili Derepazarı ilçesindeki bir ortaokulun 6. sınıfında öğrenim gören 16 öğrenci oluşturmuştur. Çalışma grubu belirlenirken katılımcıların gönüllülükleri esas alınmıştır. Öğrenciler dörder kişilik gruplara ayrılmıştır. 4 gruba ayrılmış olan sınıfta araştırmacı tarafından hazırlanmış olan öğretmen rehber materyali uygulanmıştır. Öğrencilerin argüman seviyelerini belirlemek için Erduran, vd. (2004) tarafından geliştirilen rubrik, mülakat verilerinde ise betimsel analiz kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda öğrencilerin argüman seviyelerinin ilk etkinliklerde birinci seviyede olduğu; ilerleyen etkinliklerde ikinci seviye argüman örneklerinin çoğaldığı hatta bazı etkinliklerde üçüncü seviyeye ait argüman örneklerinin olduğu, 4. ve 5. Seviyede argüman üretemedikleri, iddia bileşenini diğer argümantasyon bileşenlerine göre daha çok kullandıkları; veri, gerekçe ve karşıt iddia bileşenlerini ise iddialara oranla daha az kullandıkları, geliştirilen materyallerin kavramsal öğrenmelerine olumlu etkileri olduğu, öğrencilerin uygulama sürecini eğlenceli buldukları, yapılan tartışmalarla argümantasyon sürecine aşina oldukça argümanlarında kullandıkları öğelerin arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a guidance material based on argumentation-based science learning approach for the concepts in the 6th grade 'Sound and its Properties' unit, and to examine students' argumentation levels, conceptual learning and their views on the implementation process. A case study was used in the research. Activity sheets filled out by the students both before and during the implementation and semi-structured interviews conducted after the implementation were used as data collection tools. The sample of the study consisted of 16 students studying in the 6th grade of a middle school in Derepazarı district of Rize province in the 2021-2022 academic year. The study group was determined based on the volunteerism of the participants. The students were divided into groups of four. In the class divided into 4 groups, the teacher guide material prepared by the researcher was applied. The rubric developed by Erduran et al. (2004) was used to determine the argument levels of the students and descriptive analysis was used in the interview data. As a result of this study, the argument levels of the students were at the first level in the first activities; in the following activities, there were more examples of second level arguments and even examples of third level arguments in some activities; they could not produce arguments at the 4th and 5th levels; they used the claim component more than other argumentation components; they used data, justification and counterclaim components more than other argumentation components.