A comparison of parental and teacher perceptions of children's action in relation to family psychological functioning
Ailenin psikolojik işleyişi ile ilgili olarak çocukların davranışlarının aileleri ve öğretmenleri tarafından algılanışlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 71525
  2. Yazar: NİLAY DOĞANALP EKŞİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. FÜSUN AKARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışması, ailenin psikolojik işleyişinin aile tarafından algılanışı ve ilkokul çocuğunun davranışlarının sınıfta öğretmenler, ev ortamında anneler tarafından tarafından değerlendirilmesi arasındaki ilişkiyi araştırmak üzere düzenlenmiştir.. Bu çalışmaya katılanlar yaşlan 7 ve 8 olan 193 birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinin Öğretmenleri ve ailelerinden oluşmaktadır. Öğrencilerin devam ettikleri okullar ekonomik seviyesi yüksek çevrelerde yer almaktadır. Aileler ve öğretmenler ile, bu okullarda okul psikologu olarak çalışmış olan araştırmacının kendisi tarafından bağlantı kurulmuştur. Bu yaş gurubu çocuklarda yeterlilik alanları ve problem davranışları değerlendirmek amacı ile annelere Çocuk Davranış Formu (CBCL/4-18), aynı çocukların okul hayatı ve okuldaki problem davranışlarını değerlendirmek amacı ile öğretmenlere Öğretmen Bilgi Formu (TRF/5-18) ve aile yapı sistemini incelemek amacı ile aile üyelerine Aile YapışımDeğerlendirme Aracı (AYDA) verilmiştir. Verilerin analizi t-testi ve Pearson Korelasyon yöntemleriyle yapılmıştır. Sonuçlar hipotezlerin çoğunu desteklemiştir. Anneler ve öğretmenler tararından bildirilen çocuk davranışlarında (TRF ve CBCL puanlarında) belirgin farklılıklar olduğunu göstermiştir. Ayrıca, CBCL ve TRF'de yüksek puan alan çocukların düşük AYDA puanlı ailelerden geldiği görülmüştür. Diğer taraftan, yüksek AYDA Puanlı ailelerden gelen çocukların CBCL ve TRF puanlarında yüksek farklılıklar bulunmuştur. Sonuç olarak, yüksek aile sistemi algısının çocukların ev ve okul davranışları üzerinde önemli pozitif bir etkisi görülürken; yüksek aile sistemi algısının, çocuğun algılanan ev davranışları ve okul davranışları (CBCL ve TRF puanlan) farklılıkları üzerinde böyle bir etkisi görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to look for possible relationships between parental perception of the family's psychological functioning and the elementary school - child's action in the classroom as evaluated by the teachers and in the home environment as evaluated by their mothers. Significant differences were to be observed between the mothers' and the teachers' evaluations of the children. Furthermore, we hypothesized that the more the mother and the teacher agreed on the child's behavioral patterns, and the less problem behaviors, more abilities were reported by both parties, the higher perceived family's psychological functioning would be reported. The participants of mis study were the teachers and the parents of 193 first and second grade students aged between 7 to 8. The schools they -VI-attended were located in higher SES neighborhoods. The families and the teachers were contacted by the researcher who worked as a school counselor in these schools. The mothers were given the Child Behavior Checklist (CBCL/ 4 - 18) to evaluate the ability areas and problem behavior of this age group children. A Teachers Report Form (TRF / 5-18) was given to the teachers to evaluate the school life and the problem behavior of the same children. A Family Structure Assessment Device (AYDA) was administered to the family members to assess the family system. For the analysis of the data t-tests for paired samples and the Pearson Correlation Coefficient were used. The results supported most of the hypotheses and revealed that there was a significant discrepancy between the Children Behavior Checklist (CBCL) and the Teacher Report Form (TRF) scores reported by teachers and mothers. Those children who had higher CBCL scores and TRF scores had families with low AYDA scores. On the other hand, those children who had families with high AYDA scores had a high discrepancy between their CBCL and TRF scores. -Vll-As a conclusion, although the high perceived family system has a significant positive impact on the action of children at home and in the classroom, such an effect of perceived family system on the discrepancy between CBCL and TRF was not found in this study. -Vlll-