The Effect of maternal role satisfaction, father involvement and maternal working status on maternal involvement
Annenin çalışma statüsünün, babanın çocuklarıyla ilgilenmesi ve annenin rol tatmininin, annenin çocuklarıyla ilgilenmesine etkisi
- Tez No: 71526
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA BEKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Annenin çalışma statüsünün, babanın çocuklarıyla ilgilenmesi ve annenin rol tatmininin, annenin çocuklarıyla ilgilenmesine etkisi by Nergis An Güleç Bu çalışma babanın çocuklarına yönelik ilgisi ve annenin rol tatmini gözönünde bulundurulduğunda çalışan annelerle çalışmayan annelerin çocuklarıyla ilgilenmelerinde anlamlı bir fark olup olmadığını araştırmak amacı ile yapılmıştır. Örneklem 3-5 yaş arası çocuğu olan yüksek sosyo-ekonomik düzeydeki 35 yalnız babanın çalıştığı ve 35 hem anne hem babanın çalıştığı ailelerden oluşmuştur. Anne ve baba ilgisini değerlendirebilmek için araştırmacı, çocuğun bakımına ve oyunla-boş zamanı geçirmeye yönelik etkinliklerle geçen zamanı, bu etkinliklerin sıklığını, psikolojik ve fiziksel olarak çocuğun yanında olunan süreyi öğrenmeyi hedefleyen bir mülakat formu hazırlamıştır. Annenin rol tatminini değerlendirebilmek için ise araştırmacı annenin annelik, eş, birey, çalışan kadın veya ev kadım rollerindeki tatmini ve eşinden, arkadaşlarından, yakınlarından gördüğü destekten, çocuğunun bakımıyla ilgili durumdan tatmin olup olmadığını öğrenmeyi amaçlayan bir mülakat formu hazırlamıştır. Yapılan analizler sonunda annenin çocuğuna yönelik ilgisini sadece çalışma statüsünün (annenin çalışıp-çalışmadığı) etkilediği görülmüştür. Sonuçlara göre çalışmayan anneler çalışan annelere göre çocuklarının bakımına ve oyuna-boş zamanı geçirmeye yönelik etkinliklerde daha fazla bulunmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The effect of maternal role satisfaction, mather involvement and maternal working status on maternal involvement by Nergis An Güleç This study was conducted to investigate whether there were significant differences in the maternal involvement of working mothers compared to non- working mothers, when maternal role satisfaction and father involvement were taken into account. The population of the research composed of 35 high SES single and 35 dual earner families having children between the ages 3-5. Father and mother involvement were assessed with an interview developed by the researcher and aimed to determine the time spent with the child, frequency of interaction, physical and psychological presence both in care giving-maintenance and leisure-play activities. In order to investigate maternal role satisfaction an interview which aimed to determine the mother's satisfaction in life roles; self, wife, mother, employee, homemaker and satisfaction with the social (friends, relatives, child care arrangements) and spouse support was developed by the researcher. Analysis were carried out and only mother's working status was found to effect maternal involvement. According to the findings non-working mothers were significantly more involved with their children in caregiving and leisure activities compared to working mothers. IV