Tenofovir disoproksil fumarat'ın farmasötik preparatlarda UPLC ile tayini
Determination of tenofovir disoproxil fumarate in pharmaceutical preparations by UPLC
- Tez No: 715253
- Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez Çalışması kapsamında Tenofovir disoproksil fumarat (TDF) ve ilgili maddelerinin farmasötik preparatlarda tayini için ultra performanslı sıvı kromatografisi yöntemi kullanılarak bir yöntem geliştirilmiş ve geliştirilen metodun validasyonu başarı ile tamamlanmıştır. kromatografik ayırmalar, gradient elusyonla, C18 kolonda, mobil faz A: pH 4,6 asetat tamponu ve mobil faz B: Asetonitril kullanımıyla, 0,2 mL/dak. akış hızında, PDA ve UV dedektör kullanılarak 260 nm dalga boyunda gerçekleştirilmiştir. doğrusal aralık 0,13–51 µg/mL arasındadır. Gözlenebilme ve tayin sınırları sırasıyla her bir safsızlık için 0,045 μg/mL ve 0,99 μg/mL aralığında bulunmuştur. Doğruluk çalışmaları sınır değerin LOQ seviyesi, %100, %120 ve %240 arasında yapılmıştır. Geliştirilen bu metot ilaç etken maddesinin ve tablet formunun safsızlıklarının stres çalışması sonucunda oluşan bozunma ürünlerinin analizinde de başarı ile uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
An ultra performance liquid chromatograhic method was developed for the determination of Tenofovir disoproxil fumarate related substances in pharmaceutical formulation. The validation of the developed method has been successfully completed. Chromatographic separations were performed by gradient elution with C18 column using mobile phase A: pH 4,6 acetate buffer and: mobile phase B: Acetonitrile using 0,2 mL/min flow rate. It was carried out at 260 nm wavelength using PDA and UV detector. The linear range is between 0,13– 51 µg/mL. The limit of quantification were found as 0,045 µg/mL and 0,99 µg/mL, respectively. Accuracy studies were carried out between LOQ level, 100%, 120% and 240%. This developed method has also been successfully applied to drug substance and its impurities in the pharmeceutical formulation and the analysis of the degradation products formed as a result of the stress study.