Psikolojik sermayenin iş tatminine etkisi: İstanbul ilinde çalışan öğretmenler üzerinde bir araştırma
The effect of psychological capital on job satisfaction: A research on teachers working in Istanbul
  1. Tez No: 715296
  2. Yazar: FATMA MERİÇ DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı; öğretmenlerin psikolojik sermaye düzeylerinin iş tatminine etkisini araştırmaktır. Eğitim camiasındaki verimliliği artırma, anlam yaratma ve katkı verme duygularını pekiştirmek için öğretmenlerin psikolojik sermaye boyutlarını fark etmeleri, gelişmesini sağlamaları önemlidir. Araştırmanın bağımsız değişkeni psikolojik sermaye, bağımlı değişkeni ise iş tatminidir. Örneklem seçiminde basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda, İstanbul ilinde çalışan 402 öğretmen ile anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Psikolojik Sermaye Ölçeği ve Minnesota İş Tatmini Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan hipotez testleri sonucunda, psikolojik sermayenin iş tatmini üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; to investigate the effect of teachers' psychological capital levels on job satisfaction. It is important for teachers to recognize and improve the psychological capital dimensions in order to increase productivity, create meaning and reinforce the sense of contribution in the educational community. The independent variable of the research is psychological capital, and the dependent variable is job satisfaction. Simple random sampling method was used in sample selection. In this regard, survey was conducted on 402 teachers working in Istanbul. Psychological Capital Scale and Minnesota Job Satisfaction Questionnaire were used as data collection tools in the study. As the result of hypothesis tests, it was found that psychological capital has positive and significant effect on job satisfaction.