İlaç sektöründeki hekimlere yönelik yapılan dijital pazarlama faaliyetlerinin marka farkındalığı üzerine etkisi
The effect of digital marketing activities for physicians in the pharmaceutical sector on brand awareness
  1. Tez No: 715295
  2. Yazar: ÇAĞRI SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Dünya genelindeki ekonominin küreselleşmesiyle birlikte, markalar pazardaki rekabet ortamındaki yerlerini koruyabilmek için, diğer rakiplerinden farklı olma yoluna gitmeleri gerekmektedir. Bunu yaparken de şirketler, kendilerine özgü güçlü ve özgün markalar oluşturabilmek için, çeşitli stratejiler geliştirerek rakiplerinden farklılaşmaktadırlar. Şirketlerin farklılaşması günümüzde markalar aracılığı ile olmaktadır. Tüketiciler içinde büyük değerlere sahip olan markalar, her geçen gün önemini arttırmaktadır. Geçmişten günümüze kadar bu farklılaşma çeşitli boyutlarda gerçekleşmiştir. Markalar müşterilerini ve diğer müşteri kitlelerini etkileyebilmek için, dijital pazarlama kanallarını kullanmaktadırlar. Dijital pazarlama kanalları ile markalar hem kendi markalarını hem de markalarının konumunu sağlamlaştırmaktadırlar. Böylelikle markalarına yönelik marka farkındalığı yaratmaktadırlar. Yapılan bu çalışmanın amacı; İlaç Sektöründeki Hekimlere Yönelik Yapılan Dijital Pazarlama Faaliyetlerinin Marka Farkındalığı Üzerine Etkisi'nin belirlenmesidir. Çalışma 300 hekim ile online platform üzerinden anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırma kapsamında, araştırmaya katılanların cinsiyet, yaş, çalıştıkları kurum tipi, unvanları, çalıştıkları bölüm, en çok kullandıkları sosyal medya platformu, hastalarla temas kurma yöntemi vb. özellikler ait betimleyici istatiksel hesaplamalar yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre, ilaç sektöründeki dijital pazarlama faaliyetlerinin marka farkındalığı üzerine pozitif etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The globalization of the world economy, brands need to be different from other competitors in order to maintain their competitive environment in the market. In doing so, companies differentiate themselves from their competitors by developing various strategies in order to create strong and unique brands. Differentiation of companies occurs through brands today. Brands, which are of great importance for consumers, increase their importance day by day. This differentiation has taken place in various dimensions from the past to the present. Brands use digital marketing channels to influence their customers and other customer masses. With digital marketing channels, brands strengthen both their own brands and the position of their brands. Thus, they create brand awareness for their brands. The purpose of this study is; To investigate the Effects of Digital Marketing Activities for Physicians in the Pharmaceutical Sector on Brand Awareness. This research was conducted by applying a questionnaire to 300 physicians from the online platform. Within the scope of the research, the participants' gender, age, type of institution they work in, titles, department they work in, social media platform they use most, method of contacting patients, etc. descriptive statistical calculations of the features have been made and these results are given in detail in the findings section. According to the result obtained from the participants of the research, Digital marketing activities in the pharmaceutical sector have an effect on brand awareness. The result has been reached.