Meslek aşkının iş tatminine olan etkisinde yenilikçi örgüt ikliminin düzenleyici rolü
The mediator role of the innovative organizational climate in the effect of professional love on job satisfaction
- Tez No: 715315
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma kapsamında çalışan bireylerde meslek aşkının iş tatmini üzerindeki etkisi araştırılmış ve bu ilişkide yenilikçi örgüt ikliminin düzenleyici rolü incelenmiştir. Araştırmanın verileri Bursa'da ikamet eden, 309 çalışandan anket yoluylaelde edilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında Meslek Aşkı (Calling) Ölçeği, İş Tatmini Ölçeği, Yenilikçi Örgüt İklimi Ölçeği ve Sosyodemografik soru formu kullanılmıştır. Araştırma amaçları doğrultusunda oluşturulan araştırma sorularının testlerinde parametrik test yöntemleri kullanılmıştır. Bulgulara göre; meslek aşkı ile iş tatmini arasında olumlu bir ilişki, yenilikçi örgüt ikliminin iletişim, resmileştirme ve insan ilişkileri alt boyutları ile iş tatmini arasında yine olumlu bir ilişki tespit edilmiştir. Meslek aşkı ile iş tatmini arasındaki ilişkide yenilikçi örgüt ikliminin düzenleyici rolü saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the effect of work calling on job satisfaction was investigated and the mediating role of innovative organizational climate in this relationship was examined. In order to examine the mediating role of innovative organizational climate in the effect of work calling on job satisfaction, research data were collected from 309 white-collar, blue-collar or managerial employees who are residing in Bursa, Turkey, in any job over the age of 18. Calling Scale, Job Satisfaction Scale, Innovative Organizational Climate Scale and Sociodemographic Questionnaire were used to collect the research data. Parametric test methods were used in the tests of the research questions created in line with the research purposes. According to the findings; A positive relationship was found between job calling and job satisfaction, and a positive relationship was found between communication, formalization and human relations sub-dimensions of innovative organizational climate and job satisfaction. The mediating role of innovative organizational climate in the relationship between job love and job satisfaction was not determined.