Pedikül subtraksiyon osteotomisi ve kemik disk kemik osteotomisinin koyun vertebrası üzerinde biyomekanik olarak karşılaştırılması
Biomechanical comparison of pedicle subtraxion osteotomy and bone disc bone osteotomy on sheep spine
  1. Tez No: 715316
  2. Yazar: YÜKSEL LAÇİN AVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAUDDİN KOCHAİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Çalışmamızın amacı farklı açılarda uygulanan pedikül subtraksiyon osteotomisi ve kemik disk kemik osteotomisinde ardışık yükler uygulanması ile rod üzerinde oluşan gerilimi karşılaştırmak ve osteotomi tekniğine bağlı oluşabilecek olası rod yetmezlik kırıklarının önüne geçmeye çalışmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmada, bağları ve ligamanları korunmuş 40 adet koyun vertebrası kullanıldı. Oluşturulan vertebra modellerinin 10 tanesine 4 seviye posterior spinal enstrümantasyon (PSE) ve 35 derecelik pedikül subtraksiyon osteotomisi (PSO), 10 tanesine 5 seviye PSE ve 35 derecelik kemik disk kemik osteotomisi (KDKO), 10 tanesine 4 seviye PSE ve 65 derecelik PSO ve 10 tanesine 4 seviye PSO ve 65 derecelik KDKO uygulandı. Oluşturulan vertebra modellerine sıralı artan aksiyel yüklenme uygulandı ve rod üzerinde oluşan gerilimler strengech yardımı ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: The aim of our study is to compare the tension on the rod with the application of sequential loads in pedicle subtraction osteotomy and bone disc bone osteotomy applied at different angles and to try to prevent possible rod insuffiency fractures that may ocur due to the osteotomy technique. MATERİAL AND METHOD: In this study, 40 sheep vertebrae were used. 10 of them were performed 4 level PSE and 35 degree PSO, 10 of them were performed 5 level PSE and 35 degree BDBO, 10 them were performed of 4 level PSE and 65 degree PSO and 10 of them were performed 4 levels of PSO and 65 degrees BDBO. İncreasing axial loading was applied to the vertebral models and the rod stress were measured with strengech.