Pedikül vidalamada yanılma payları
Fallibilities in the pedicular screwing
  1. Tez No: 260302
  2. Yazar: CENGİZ IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL ÇAĞRI KÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş: Bu çalışmamız Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi A.D.'nda mevcut bulunan kadavraların lomber vertebralarına transpediküler vidalama işlemi mediolateral planda farklı açılarda yanılmalar yapılarak hazırlanmıştır.Amaç: Çalışmamızın amacı, lomber vertebralarda transpediküler vidalama işlemi sırasında mediolateral planda normal pediküler akstan kaç derece lateralize olunursa pedikülde defekte yol açılacağının ve vidalama işlemi sırasında karşılaşılan dirence rağmen vidalamaya devam edilmesinin sonuçlarının araştırılmasıdır.Materyal ve Metod: Çalışma 10 adet kadavranın lomber omurlarında 100 pedikülde yapılmıştır. Prone pozisyonda posterior median insizyon ile girilmiştir. Kendi hazırladığımız 2 tahta bloklardan birinde 0, 5, 10, 15, diğerinde 0, 15, 20 derecelik içerisinden 3mm lik klavuz tellerin geçebileceği tüneller açıldı. İlk olarak giriş deliği doğru olarak tespit edildikten sonra laterale hazırladığımız bloklar sayesinde eğimler verilerek vidalama işlemi klavuz teller esas alınarak yapıldı. Vidalama işlemleri sonrasında kadavra lomber omurlarına total laminektomi yapıldı. Lomber bölge transpediküler vidalama normal pedikül aksı ?0? olarak alınarak ?10?, ?15? derece mediolateral planda laterale eğim verilerek vidalama yapılmıştır. ?10? derece normal pediküler akstan laterale eğim ile zorlamalı 25, serbest 25, ?15? derece ile zorlamalı 25, serbest 25 transpediküler vidalama işlemi yapıldı.Bulgular: ?10? ve ?15? derece zorlamalı gurupta komplikasyonlar daha fazla görüldü. ?10? ve ?15? derece serbest grupta vida yerleştirilmesine bağlı pedikül duvarlarında görülebilecek komplikasyonların olmadığı belirlendi. ?15? derece serbest grupta iç duvara yaslanmanın daha fazla olduğu, ?10? derece serbest vidalamada vida ilerlerken mediolateral açısının düzeldiği ve normal aksta vidalamanın tamamlanmasının daha fazla gerçekleştiği tespit edildi.Tartışma: Transpediküler vidalamada en korkulan komplikasyon nörolojik yaralanmalardır. Geleneksel teknikle pediküler vida uygulamaları büyük oranda kişisel klinik tecrübe ile ilgilidir. Literatürde %21,1 ile %39,8 arasında değişen oranlarda pediküler vida hatalı yerleştirilmesi bildirilmiştir (26,34-36). Kotil ve arkadaşları yaptıkları bir prospektif çalışmada torakolomber bölgede 306 pedikül vidasının 6 tanesinde medial duvar delinmesi olduğunu ve bunlardan 2 tanesinde sinir kökü irritasyonu olduğunu bildirmişlerdir (41). Bizim çalışmamızda görülmektedir ki transpediküler vidalama işlemi sırasında doğru giriş yeri belirlendikten sonra iç duvarın delinmemesi için vidanın dönme gücüne ek itme gücü kullanılmamalıdır. Yine yaptığımız çalışmada vida olarak künt uçlu vida sisteminin kullanılması pedikül duvarının delinmesinin sivri uçlu vidaya göre daha düşük olduğu gösterilmiştir.Sonuç: Lomber omurgada transpediküler vida uygulması esnasında ilk giriş yerinin tespiti ve pedikülün ilk kanülasyonunun doğru ve anatomik aksa uygun yapılması son derece önemlidir. Normal bir omurgada pedikül aksına göre yapılabilecek açı hatası görüldüğü kadarı ile 0-15 derece arasında değişmektedir. Bu giriş doğru yapıldığı takdirde normal pedikül aksına göre 15 dereceye kadar olan hatalarda dahi pedikül yapısı gereği, yapılan hata düzelme eğiliminde olmaktadır. Vidalama işlemi sırasında vidanın ilerlemesi durduğunda vidanın çıkarılması ve vida yolunun kontrol edilmesi yanılmaların önlenmesi için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The present study was designed by using variable-angle screws in a transpedicular fixation process on the mediolateral plane of lumbar vertebrae of cadavers in the Anatomy Departments of the Afyonkarahisar Kocatepe University and Isparta Süleyman Demirel University medical schools.Aim: The aim of the present study was to determine the degree of lateralization from the normal pedicular axis, which causes a defect in the pedicle on the mediolateral plane during transpedicular screwing in lumbar vertebrae, as well as to determine the consequences of continuing to screw despite the resistance experienced during screwing.Material and Method: The present study was performed on 100 pedicles of lumbar vertebrae of 10 cadavers. The pedicles were accessed in the prone position by posterior median incisions. Zero, 5, 10, and 15, and 0, 15, and 20 degree tunnels, through which 3 mm guide wires could pass, were created in each of the two wooden blocks we prepared, respectively. First, the access hole was accurately determined, and then the screwing process was performed based on the guide wires by making slopes with the blocks prepared laterally. Following the screwing process, a total laminectomy was performed on the lumbar vertebrae. Lumbar transpedicular screwing was performed by giving a slope of 10 and 15 degrees to the lateral side on the mediolateral plane by assuming the normal pedicle axis as 0 degrees. Forced 25 and free 25 transpedicular screwing processes were performed at a 10-degree slope to the lateral from the normal pedicular axis, as well as forced 25 and free 25 transpedicular processes at a 15-degree slope to the lateral from the normal axis.Results: Complications were more common in the 10- and 15-degree forced groups. There were no complications due to screw placement in the 10- and 15-degree free groups. Leaning against the medial wall was more common in the 15-degree free group, the mediolateral angle became corrected in the 10-degree free screwing while the screw was moving forward, and the completion of the screwing process was higher in the normal axis.Discussion: Neurologic damages are the most worrisome complications of transpedicular screwing. Pedicular screw applications with traditional methods are substantial due to personal clinical experience. Pedicular screw malpositions have been reported to occur at rates between 21.1% and 39.8% in the literature (26, 34-36). In a prospective study reported by Kotil et al. (41), medial wall perforation in the thoracolumbar area in 6 of 306 pedicle screws, where 2 of the perforations were radicular irritations. The present study demonstrated that additional propulsion to the rotating force of the screw should be avoided to prevent wall perforation after the accurate access site has been assessed during transpedicular screwing. In addition, the present study also demonstrated that perforation of the pedicle wall was lower with the blunt screw system compared to the sharp pointed screw system.Conclusion: During transpedicular screw application in lumbar vertebrae, assessing the access site and accuracy of the first cannulation of the pedicle performed consonant to the anatomic axis are of great importance. The angle error that would be performed according to the anatomic pedicle axis in normal human anatomy has been observed to vary within 0 to 15 degrees. As long as the access is performed accurately, the error has a tendency to be corrected even for errors up to 15 degrees of the normal pedicle axis due to the structure of the pedicle. When the progression of the screw has stopped in the course of the screwing process, removing the screw and controlling the direction of the screw is important for the protection from errors.