The role of person-organization fit on job stress and job satisfaction: A study on healthcare professionals
Kişi-örgüt uyumunun iş stresi ve iş tatmini üzerindeki rolü: Sağlık çalışanları üzerine bir araştırma
- Tez No: 715319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHAN ÇİĞDEMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma Pakistan'da sağlık alanında çalışanların iş stresi, kişi-organizasyon uyumu (POF) ve iş tatmini (JS) arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Kişi-örgüt uyumu (POF), iş stresi ve iş tatmini konularındaki makalelerin sayısı her geçen gün artmakta, ancak kişi-örgüt uyumu (POF) ve iş stresinin iş üzerindeki rolüne özel olarak herhangi bir araştırmaya rastlanmamıştır. memnuniyet (JS). Kesitsel bir anket çalışması olarak, bu çalışmanın verileri Pakistan'daki 291 sağlık profesyonelinden toplanmıştır. Araştırmanın örnekleminin belirlenmesinde kolayda örnekleme stratejisi kullanılmaktadır. Verilerin istatistiksel analizi için, IBM tarafından hazırlanan Statistical Package for Social Sciences (SPSS) kullanıldı. İlk olarak betimleyici istatistikler (frekans, ortalama, yüzde, ortalama ve standart sapma) verilmiş ve ardından çıkarımsal istatistikler verilmiştir. Katılımcıların cinsiyetine göre; % 65,00 (189 katılımcı) kadın ve %32.6 (96 katılımcı kadın) ve % 2.4 (7 katılımcı) olarak dağılmamaktadır. Katılımcıların yaş, cinsiyet ve iş tecrübesi gibi sosyo-demografik özelliklerindeki farklılıkları kontrol etmek için betimleyici istatistiksel analiz kullanılmıştır. Sonuçlar, kişi-organizasyon uyumu (POF) ile iş tatmini arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. İş stresi ile iş tatmini arasındaki korelasyon .597 olup, bu iki değişken arasında bir ilişki olduğunu, ancak ilişkinin orta düzeyde olduğunu göstermektedir. POF ile iş stresi arasındaki korelasyonun .497 olması, iki değişken arasında bir ilişkinin olduğunu ancak ilişkinin orta düzeyde olduğunu ve POF ile iş tatmini arasındaki korelasyonun 0.7 olması ile 1'e oldukça yakın olduğunu, aralarında güçlü bir ilişkinin olduğunu göstermektedir. iki değişken ve iş stresi ile iş tatmini arasındaki korelasyonun .597 olması iki değişken arasında orta düzeyde bir ilişki olduğunu göstermektedir. Kişi-organizasyon (POF), iş stresi ve iş tatmini (JS), çağdaş iş dünyasının en önemli üç unsuru arasında yer aldığından, bu araştırma bu kavramları hem teoride hem de pratikte araştırmıştır
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between job stress, person-organization fit (POF), and job satisfaction (JS) of health professionals in Pakistan. The number of articles on the topics of person-organization fit (POF), job stress, and job satisfaction increase day by day, but no research has been found specifically on the role of person-organization fit (POF) and job stress on job satisfaction (JS). As a cross-sectional survey study, the data of this study is collected from 291 health professionals in Pakistan. A convenient sampling strategy is used in determining the sample of the study. For analysis of data, Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 22.0 by International Business Machines Corporation (IBM) was used. First, descriptive statistics (frequency, mean, percentage, average, and standard deviation) are provided and then inferential statistics are given. We employed statistical analysis for checking differences variables across in the socio-demographic characteristics such as age, gender, and years of job experience. Results show that there is a positive correlation between person-organization fit (POF) and job satisfaction. The correlation coefficient between job stress and job satisfaction is .597 which indicates that there is a moderate relationship. The correlation between POF and job stress is .497 which indicates that there is a relationship between the two variables but the relationship is medium and the correlation between POF and job satisfaction is 0.7 which is quite close to 1, indicates that there is strong relationship between the two variables and correlation between job stress and job satisfaction is .597 which indicates that there is a moderate relationship between the two variables. As person-organization (POF), job stress, and job satisfaction (JS) are among the three of the most important aspects in the contemporary business world, this research has investigated these concepts both in theory and practice.