Kamuda esnek çalışmanın örgütsel yabancılaşma üzerine etkisi
The impact of flexible working in the public sector on organizational alienation
  1. Tez No: 715359
  2. Yazar: BERNA KARADANA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MELİH EYİTMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dünyaya hızla yayılarak bütün ülkeleri etkisi altına alan Covid-19 hastalığı, küresel ekonomide olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu etkiler çalışma hayatına da yansıyarak birçok soruna ve değişikliğe yol açmıştır. Yaklaşık bir yıldır devam eden bu sürecin ilk zamanlarında birçok işyeri/işletme kapanmış veya faaliyetlerini tamamen/kısmen durdurmuş, işçiler işten çıkarılmış veya ücretsiz izne ayrılmışlardır. Daha sonra ise yıllık izin, ücretli/ücretsiz izin, kısmi süreli çalışma, uzaktan veya evden çalışma, fazla çalışma, denkleştirme çalışması, telafi çalışması ve esnek çalışma gibi yöntemlere başvurmuşlardır. Tüm dünyayı etkisine alan pandeminin geçmişte olduğu gibi gelecekte de benzerlerinin yaşanabileceği bilim adamları tarafından vurgulanan bir gerçektir. Bu bağlamda çalışma hayatında meydana gelen değişimlerin anlaşılması ve tedbirlerin alınması olası sorunları önleyebilecektir. Bu çalışmada esnek çalışma, Covid-19 fobisi, örgütsel yabancılaşma ve yaşam doyumu konuları ele alınacaktır. Araştırmada ilk kez Covid-19 döneminde kamuda kullanılan esnek çalışmanın örgütsel yabancılaşma ve yaşam doyumunun Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar yerleşkesinde bulunan idari personeller üzerindeki etkileri incelenecektir. Araştırmanın örneklemini Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Avşar yerleşkesinde çalışan 250 idari personel oluşturmaktadır. Veriler anket yardımıyla toplanmış ve faktör, korelasyon, regresyon, t-testi, aracı ve düzenleyici rolü incelenmiştir. Regresyon analizi sonuçlarına göre ise; esnek çalışma ve örgütsel yabancılaşmanın yaşam doyumunu pozitif yönde etkilediği ancak Covid-19 korkusunun yaşam doyumunu etkilemediği belirlenmiştir. Esnek çalışmanın alt boyutlarından olan engellerin yaşam doyumunu pozitif yönde etkilediği görülmektedir. Ancak diğer bir boyut olan iş yaşam dengesi yaşam doyumunu etkilememektedir. Ayrıca bu çalışmanın özgünlüğünü oluşturan esnek çalışmanın yaşam doyumu üzerindeki etkisinde örgütsel yabancılaşmanın dolaylı etkisini tespit etmek amacıyla aracı etki analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; Esnek çalışmanın yaşam doyumu üzerinde doğrudan etkisi pozitif ve anlamlıdır. Örgütsel yabancılaşma olmadığında çalışanların esnek çalışması yaşam doyumunu pozitif yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 disease, which spread rapidly around the world and affected all countries, caused negative results in the global economy. These effects have also reflected on the working life, causing many problems and changes. At the beginning of this process, which has been going on for about a year, many workplaces/businesses were closed or stopped their activities completely/partially, workers were dismissed or took unpaid leave. Then, they resorted to methods such as annual leave, paid/unpaid leave, part-time work, remote or home-based work, overtime work, compensation work, compensatory work and flexible work. It is a fact emphasized by scientists that the pandemic, which has affected the whole world, may experience similar ones in the future as in the past. In this context, understanding the changes in working life and taking precautions will prevent possible problems. In this study, flexible working, covid-19 phobia, organizational alienation and life satisfaction will be discussed. In the research, the effects of organizational alienation and life satisfaction of flexible working, which was used for the first time in the covid-19 period, on the administrative personnel in Kahramanmaraş Sütçü İmam University Avşar campus will be examined. The sample of the research consists of 250 administrative personnel working in Kahramanmaraş Sütçü İmam University Avşar Campus. The data were collected with the help of a questionnaire and the factor, correlation, regression, T-test and mediator and moderator role were examined. According to the results of the regression analysis; It has been determined that flexible working and organizational alienation have a positive effect on life satisfaction, but fear of covid-19 does not affect life satisfaction. It is seen that the obstacles, which are one of the sub-dimensions of flexible working, affect life satisfaction positively. However, work-life balance does not affect life satisfaction. In addition, a mediating effect analysis was conducted to determine the indirect effect of organizational alienation on the effect of flexible working, which constitutes the originality of this study, on life satisfaction. According to the analysis results; The direct effect of flexible working on life satisfaction is positive and significant. In the absence of organizational alienation, the flexible work of employees positively affects life satisfaction.