Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerinin umutsuzluk ve sürekli kaygı düzeyleri ile hayat boyu öğrenme eğilimleri ilişkisi
The relationship between hopelessness and trait anxiety levels and lifelong learning trends of Public Education Center trainees
  1. Tez No: 715380
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA CEVİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı halk eğitim merkezi kursiyerlerinin umutsuzluk ve sürekli kaygı düzeyleri ile hayat boyu öğrenme eğilimleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaç doğrultusunda betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya Bartın'daki halk eğitim merkezlerinden 301 kişi katılmıştır. Halk eğitim merkezi kursiyerlerine kişisel bilgi formu,“Beck Umutsuzluk Ölçeği”,“Sürekli Kaygı Ölçeği”,“Hayat Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 23 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılmıştır. Nicel veriler t testi, varyans analizi (ANOVA), ve regresyon analizi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between hopelessness and trait anxiety levels of public education center trainees and their life long learning tendencies. For this purpose, descriptive survey model was used. 301 trainees from public education centers in Bartın participated in the research. Personal information form, ''Beck Hopelessness Scale'', ''Trait Anxiety Scale'', ''Lifelong Learning Tendency Scale'' were applied to public education center trainees. SPSS 23 (Statistical Package for Social Sciences) program was used in the analysis of the data. Quantitative data were analyzed by t-test, analysis of variance (ANOVA), and regression analysis.