Halk eğitim kursiyerlerinin rekreasyon farkındalık, serbest zaman doyum ve mental iyi oluş düzeylerinin incelenmesi
Reviewing recreation awareness, leisure time satisfaction and mental well-being levels of public education trainees
- Tez No: 781624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Halk eğitim merkezi kursiyerlerinin katıldıkları rekreatif etkinliklerin sağladığı faydalar hakkındaki farkındalık düzeylerini, katıldıkları etkinliklerden aldıkları doyum düzeyi ve bu etkinliklerin mental iyi oluş düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırmanın örneklem grubunu İzmit Halk Eğitim Merkezi'nde çeşitli kurslara gitmekte olan 470 kadın kursiyer oluşturmaktadır. Katılımcılara kolayda örneklem metoduyla ulaşılmıştır. Verilerin bir kısmı yüz yüze, bir kısmı Google Formlar aracılığıyla elde edilmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu, Rekreasyon Farkındalık Ölçeği, Serbest Zaman Doyum Ölçeği ve Mental İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study was to review the awareness levels of trainees in public education center regarding the benefits of recreational activities, the level of satisfaction with activities, and the effect of these activities on their mental wellbeing. Method: 470 female trainees attending various courses in İzmit Public Education Center comprised the research sample group. Participants were reached by convenience sampling method. A part of the data was obtained face-to-face and some through Google Forms. A part of the data was obtained face-to-face and some through Google Forms. The personal Information Form, Recreation Awareness Scale, Leisure Time Satisfaction Scale, and Mental Well-Being Scale that were developed by researchers were used as data collection tools. SPSS 25.0 packaged software analyzed the data.