Iğdır bölgesindeki yabani kuşkonmazların biyoaktif bileşik içeriği
Determination of bioactive compound content of wild asparagus in Iğdir region
- Tez No: 715394
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Iğdır ili özellikle Aras nehri boyunca bütün sınır hattında Asparagus türlerinin yetişmesine olanak sağlamaktadır. Bölge halkı tarafından sevilerek tüketilen bu kuşkonmazlar ayrıca bir kesim köylü içinde gelir kaynağıdır. Fizyolojik çalışmalar, mükemmel olarak düzenlenmiş bitkiler alemini daha iyi anlamamıza olanak sağlamaktadır. Analizler, bitkinin yapısını ve arka planda gerçekleşen mekanizmayı anlamamıza yardımcı olmaktadır. Bu tez çalışması ile Iğdır Ovası'nda doğal yayılım gösteren yabani kuşkonmazların bazı biyokimyasal analizler ile fizyolojik yapısı, besin içeriğinin belirlenmesi ve kültür kuşkonmazlarından mevcut literatür bilgileri esas alınarak farklarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Tez çalışmasında, 35 farklı bölgeden hasat edilen yenilebilir kuşkonmaz sürgünlerinde fizyolojik olarak bazı temel fenolik asitler, flavanoller ve amino asitlerin içerikleri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Iğdır Ovası'nda doğal olarak yetişen bazı kuşkonmazların incelenen fenolik asit, flavanol ve aminoasit içeriklerinin ticari olarak satılan çeşide göre ve daha önce yayınlanmış çalışmalarda kullanılan yabani kuşkonmazlara göre daha yüksek değerlere sahip olduğu belirlenmiştir. Biyokimyasal analizler Iğdır Ovasın'daki kuşkonmazların beslenme ve sağlık açısından önemli değerlere sahip olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The province of Iğdır allows the cultivation of Asparagus species along the entire border line, especially along the Aras river. These asparagus species, which are consumed by the people of the region, are also a source of income for some villagers. Physiological studies allow us to better understand the perfectly organized plant kingdom. These analyzes help us understand the structure of the plant and the underlying mechanism. In this thesis, it is aimed to determine the physiological structure and nutrient content of wild asparagus plants, which spread naturally in the Iğdır plain, through some biochemical analyzes and to reveal the differences from cultured asparagus based on the existing literature.In the thesis study, the physiological contents of some basic phenolic acids, flavanols and amino acids were investigated in edible asparagus shoots harvested from 35 different regions. According to the results of the research, it was determined that the phenolic acid, flavanol and amino acid contents of some asparagus plants grown naturally in the Iğdır plain were higher than the commercially sold varieties and wild asparagus used in previously published studies. Biochemical analyzes have shown that asparagus in the Iğdır plain may have important nutritional and health values.