Ülkemizde yetişen bazı fındık türlerinden elde edilen ekstraktların antioksidan potansiyellerinin in vitro olarak belirlenmesi
Determination of in vitro antioxidant activities of the extracts extracted from some TYPES of hazelnuts grown in Turkey
  1. Tez No: 715404
  2. Yazar: YUSUF ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FADİME DUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada deney materyali olarak ülkemizde Karadeniz Bölgesi'nde yaygın olarak üretilen ve dünya geneline ihracatı yapılan fındık türlerinden Giresun ve Trabzon'da yetiştirilen türleri antioksidan aktivite, fenolik madde miktarı ve indirgeme kuvvetleri açısından araştırmak amaçlanmıştır. Fındık örneklerinin her bir türü için su, etanol-su ve metanol ekstreleri literatüre uyan yöntemlerle elde edildi ve her ekstre ayrı ayrı deneylere alınarak değerlendirildi. Araştırmamızda en güçlü antioksidan aktivite her iki fındık türü için de metanol ekstresinde belirlendi. Trabzon fındığı için doza bağlı olarak sırasıyla %82, %85 ve %86, Giresun fındığı için ise %70,4, %73 ve %78,1 oranında lipit peroksidasyonunu engellediği bulundu. Bu sonuçlardan anlaşılacağı üzere bu türler yüksek oranda antioksidan aktivitesi vardır ve bu fındıklardan üretilen ekstreler arasındaki antioksidan aktivite sıralaması su
Özet (Çeviri)
This study aims to examine antioxidant activity, phenolic compound amount and reducing skills of Giresun and Trabzon hazelnuts, a kind of hazelnuts commonly grown in the Blacksea Region of Turkey and exported all over the World. For each kind of hazelnut samples, water, ethanol water and methanol extracts were obtained through appropriate methods and each of extracts was evaluated through seperate experiments. The most intense antioxidant activity was observed in the methanol extract for both hazelnut types. Depending on the dosage, Trabzon hazelnut was found to inhibit lipit peroxidation at a rate of 82%, 85% and 86% respectively while the rates were 70.4%, 73% and 78.1% respectively for Giresun hazelnut. As can be concluded from these results, these kinds have a high level of antioxidant activity and antioxidant activity within the exracts extracted from these hazelnuts can be ranked as water