Erişkin immün trombositopenik purpurada ilk basamak steroid tedavisi yanıtının uzun dönem hastalık kontrolü ile ilişkisi; retrospektif çalışma
Relationship of first-line steroid therapy response with LONG-TERM disease control in adult immune thrombocytopenic purpura; retrospective study
- Tez No: 715426
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN TURGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
İmmün trombositopenik purpura trombosit düşüklüğü ile seyreden otoimmün bir hastalıktır. Birinci basamak tedaviye yanıt alınma sıklığı yüksek olsa da genelde remisyon kaybı görülür ve nüksler sebebiyle ileri basamak tedavi ihtiyacı ortaya çıkar. Biz çalışmamızda birinci basamak tedaviye aldığımız yanıtın hastalığın uzun dönem seyrine etkisini inceledik. Çalışmamız Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi Hematoloji Kliniği tarafından, İTP tanısı ile takipli ve birinci basamak tedavisi kliniğimizce verilmiş İTP hastalarının elektronik dosyalarının retrospektif olarak incelenmesi ile gerçekleştirildi. Hastaların yaş, cinsiyet, klinik ve laboratuvar bulguları, takip süresi, hastaların aldığı tedavi seçenekleri ve tedaviye yanıtları kayıt edildi. Çalışmamızın istatistiksel hesaplamaları için IBM SPSS (Statistical Package of Social Science, version 25.0, Chicago, IL, USA) paket programı kullanıldı. Çalışmaya 50 hasta dahil edilmiş olup bunların 34'ü kadındı. Hastaların yaş ortalamaları 49,60±16,357 (min-max: 18-79 yaş) yıl olarak belirlenmiştir. İlk basamak steroid tedavisine alınan yanıt ile nüks gelişmesi, nüks sayısı arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Buna karşın, tam yanıt alınan hastalarda kısmi yanıt alınan hastalara göre 6 aydan uzun süre remisyon sağlanma ihtimalinin daha yüksek tespit ettik (p:0,033). Altı aydan uzun süre remisyonda kalan hastalarda 6 aydan kısa süre remisyon sağlananlara göre 3 kat daha az sayıda nüks geliştiği tespit edilmiştir (p: 0,001). Sonuç olarak, çalışmamızda ilk basamak steroid tedavisine tam yanıt alınan hastaların daha uzun remisyon süresine ve ilk basamak tedavi ile uzun remisyon süresi elde edilen hastaların daha az nüks ettiği gösterilmiştir. Erişkin İTP hastalarında ilk kez ortaya konmuş olan bu verileri daha geniş hasta gruplarında prospektif olarak araştırılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
ITP is an autoimmune disease with low platelet count. Although the frequency of response to first-line treatment is high, loss of remission is generally observed and the need for advanced-stage treatment arises due to relapses. In our study, we examined the effect of the response to first-line treatment on the long-term course of the disease. Our study was carried out by the Hematology Clinic of Tekirdağ Namık Kemal University Hospital by retrospectively examining the electronic files of ITP patients who were followed up with the diagnosis of ITP and given primary care treatment by our clinic. Age, gender, clinical and laboratory findings, duration of follow-up, treatment options and response to treatment of the patients were recorded. IBM SPSS (Statistical Package of Social Science, version 25.0, Chicago, IL, USA) package program was used for statistical calculations of our study. Fifty patients were included in the study, of which 34 were women. The mean age of the patients was determined as 49.60±16,357 (min-max: 18-79 years) years. There is no significant relationship between the response to first-line steroid therapy and the number of relapses. On the other hand, we found that the probability of achieving remission for more than 6 months is higher in patients with complete response than in patients with partial response (p:0.033). It has been patients who are in remission for more than 6 months developed relapses 3 times less than those who are in remission for less than 6 months (p: 0.001). In conclusion, in our study, it was shown that patients with a complete response to first-line steroid treatment had a longer remission period, and patients who had a long remission period with first-line therapy had fewer relapses. These data, which have been revealed for the first time in adult ITP (immune thrombocytopenic purpura) patients, need to be investigated prospectively in larger patient groups.