Metamfetamin kullanım bozukluğu olan ergenlerde bilişsel işlevlerin; TAFA5/FAM19A5, PRO-inflamatuar sitokinler, S100B, BDNF ve oksidatif stres düzeyleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Cognitive functions in adolescents with methamphetamine use disorder; evaluation of the relationship between TAFA5/FAM19A5, pro-inflammatory cytokines, S100B, BDNF and oxidative stress levels
- Tez No: 715425
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KANDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Metamfetamin kullanımı giderek artan ve nörotoksisiteye yol açan bir maddedir. Literatürde metamfetamin kronik kullanımının bilişsel fonksiyonlarda bozulmaya yol açtığı bildirilmektedir. Bu çalışmadaki amaç metamfetamin kullanım bozukluğu olan ergenlerin bilişsel bozulmalarının inflamatuar süreçlerle ilişkisinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Kronik infalamatuvar bir hastalığı olmayan Metamfetamin kullanım bozukluğu olan ergenlerin, bilişsel testleri bilgisayar tabanlı program (CNS-VS) ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan tüm katılımcılardan kan plazmasında biyokimyasal parametlere incelenmiştir. (IL-1beta, IL-6, TNF-a, BDNF, FAM19A5, TAS, TOS). Bulgular : Gruplar arasında bilişsel bozulma anlamlı farklılık göstermiştir. METH kullanımı olan ergenlerin bilişsel bozulma düzeyleriyle BDNF düzeyleriyle negatif yönlü korelasyon göstermiştir. Yürütücü işlevler ise IL-6 ile korelasyon göstermiştir. Diğer biyokimyasal parametreler bilişsel bozulmayla ilişkili bulunmamıştır. Metamfetamin kullanım süresi ile bilişsel bozulma arasında negatif yönlü anlamlı farklılık saptanmıştır. Sonuç : Çalışmamızda metamfetamin kullanımı olan ergenlerde bilişsel bozulma ile BDNF ve IL-6 düzeyleri arasında ilişki olduğu saptanmıştır. Diğer parametlerin ilişkili saptanmamasının sebebi marker düzeylerinin dalgalanma şeklinde artış ve azalışlarına bağlı olabilir. Bununla beraber değerlendirmenin kesitsel olduğu göz önüne alındığında sonuçların uzunlamasına yapılacak çalışmalarla desteklenmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Methamphetamine is a substance that is increasingly used and causes neurotoxicity. It has been reported in the literature that chronic methamphetamine use causes deterioration in cognitive functions. The aim of this study was to evaluate the relationship between cognitive impairment and inflammatory processes in adolescents with methamphetamine use disorder. Method: Cognitive tests of adolescents with methamphetamine use disorder without chronic inflammatory disease were evaluated with a computer-based program (CNS-VS). The biochemical parameters in the blood plasma of all participants participating in the study were examined. (IL-1beta, IL-6, TNF-a, BDNF, FAM19A5, TAS, TOS). Results: Cognitive impairment differed significantly between the groups. Cognitive impairment levels of adolescents using METH were negatively correlated with BDNF levels. Executive functions were associated with IL-6. Other biochemical parameters were not associated with cognitive impairment. A negative significant difference was found between the duration of methamphetamine use and cognitive impairment. Conclusions: In our study, it was determined that there is a relationship between cognitive impairment of adolescent with methamphetamine users and BDNF levels, IL-6 levels. The reason why other parameters could not be found related may be increase and decrease in the form of fluctuations inmarker levels. However, considering that the evaluation is cross-sectional, it is important to support the results with longitudinal studies.