Türkiye piyasasında bulunan Chia (Salvia hispanica l.) tohumu yağı içeren yumuşak jelatin kapsüller üzerinde kalite kontrol çalışmaları
Quality control studies in the Turkey market on soft gelatin capsules containing Chia (Salvia hispanica L.) seeds oil
- Tez No: 715427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU DERİCİ EKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kökeni tarih öncesi çağlara dayanan Chia tohumu yüksek oranda yağ, protein ve diyet lifi içermesiyle süper gıda olarak popülerleşen bir besindir. Chia tohumunda %17-24 protein, %18-30 lif ve %25-40 oranında yağ mevcuttur. Tohumun yağ içeriğinin %80'i α-linolenik asit (omega-3) ve linoleik asitten (omega-6) oluşmaktadır. Ülkemizdeki piyasada bulunan preparatları Tarım Bakanlığı izniyle piyasaya sürüldüğü için Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsat alan beşeri ilaçlar gibi in vitro ve in vivo etkinlik, güvenlik ve kalite kontrol testlerinden geçmeleri gerekmemektedir. Çalışmamızda Türkiye piyasasında, değişik firmalarca pazarlanan farklı formülasyonlara sahip chia tohumu yağları ve yumuşak kapsül formülasyonlarının kalite kontrol açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Chia tohumu yağı içeren yumuşak jelatin kapsüller ve yağlar üzerinde organoleptik özelliklerin tayini, ağırlık sapması, dezentegrasyon testi, disolüsyon testi, DPPH antioksidan kapasitesi ölçümü ve fenolik madde tayini analizleri yapılmıştır. Elde edilen verilere göre kapsüller organoleptik özellikler açısından uygunluk göstermektedir. Yumuşak jelatin kapsüllerin ağırlık sapması ortalaması A numunesi için 0,7283±0.024g, B numunesi için 1,2947±0.015g olarak bulunmuştur. Yapılan dağılma testinden elde edilen sonuçlara göre kapsüller suni mide vasatında 5 dakika 14 saniye ile 6 dakika 32 saniye aralığında, suni barsak vasatında 4 dakika 49 saniye ile 5 dakika 21 saniye aralığında, suda ise 16 dakika 2 saniye ile 18 dakika 30 saniye aralığında dağılma göstermiştir. Chia tohumu yağı içeren yumuşak jelatin kapsüller ve yağlar üzerindeki kalite kontrol testlerindeki literatüre uygun sonuçlar nedeniyle bitkisel destek olarak kullanımının uygun olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Chia seed, which has its origins in prehistoric times, is a food that has become popular as a superfood with its high content of oil, protein and dietary fiber. Chia seeds contain 17-24% protein, 18-30% fiber and 25-40% fat. 80% of the oil content of the seed consists of α-linolenic acid (omega-3) and linoleic acid (omega-6). Since the preparations available in the market in our country are put on the market with the permission of the Ministry of Agriculture, they do not need to pass in vitro and in vivo efficacy, safety and quality control tests like the human drugs licensed by the Ministry of Health. In our study, it is aimed to evaluate the quality control of chia seed oils and soft capsule formulations with different formulations marketed by different companies in the Turkish market. Determination of organoleptic properties, weight deviation, disintegration test, dissolution test, DPPH antioxidant capacity measurement and phenolic substance determination analyzes were performed on soft gelatin capsules containing chia seed oil and oils. According to the data obtained, the capsules are suitable in terms of organoleptic properties. The mean weight deviation of soft gelatin capsules was 0.7283±0.024g for sample A and 1.2947±0.015g for sample B. According to the results obtained from the disintegration test, the capsules dispersed between 5 minutes 14 seconds and 6 minutes 32 seconds in the artificial stomach medium, between 4 minutes 49 seconds and 5 minutes 21 seconds in the artificial gut medium, and between 16 minutes 2 seconds and 18 minutes 30 seconds in pure water. We think that its use as an herbal supplement would be appropriate due to the results in accordance with the literature in quality control tests on soft gelatin capsules and oils containing chia seed oil.