Investigation the role of WASF3 in the development of pterygium
Pterjium gelişiminde WASF3'ün rolünün araştirilmasi
  1. Tez No: 715433
  2. Yazar: ASO IBRAHIM KHALEEL KHALEEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Pterjium displastik Üçgen şekilli ve etli fibro vasküler bir yapıdır. Genel olarak pterjium rengi gözlerde inci beyazından pembeye kadar görünür. Pterjium, dejeneratif bulbar konjonktival dokunun alt epitelyal büyümesi olarak limbus boyunca korneaya doğru büyür. Pterjium patolojisinin risk faktörleri olarak bilinen çeşitli nedenlerle ilişkili olduğu daha önce yapılan çalışmalarda belirtilmişti. Bu faktörler çevresel, genetik, immünolojik, coğrafi, viral ve görünüşe ait enflamasyon faktörlerinden oluşmaktadır. WASF3, hücre morfolojisi, aktin polimerizasyonu, hücre iskeletinin yeniden şekillenmesi, hücre hareketliliği ve istilasının düzenlenmesinde önemli roller oynayan Wiskot-Aldrich sendromu proteinleri WASP/WAVE aktin bağlayıcı protein ailesine aittir. hücre iskeletinin yeniden şekillenmesinin yanı sıra göç ve metastaz. WASF3, çeşitli kökenlerden gelen kanserlerde de tümör ilerlemesinin ve metastazın kilit bir sürücüsü olarak sınıflandırıldı. Bu çalışmanın amacı, WASF3'ün pterjium hastalığının davranışları üzerindeki etkisini araştırmak ve klinik etkisini değerlendirmektir. Bu çerçevede, tanıdık bir aktin bağlayıcı protein olan ve tümör baskılayıcı gene benzer olan WASF3'ün, tümör benzeri davranış sergileyen pterjiyum ile ilişkisini değerlendirdik. Çalışmamızda 27 hastaya ait pterjium dokusunda WASF3 geninin ekspresyon düzeyi qRT PCR yöntemi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Pterygium is a dysplastic Triangular-shaped and fleshy fibro vascular structure. In general pterygium color appears as pearl white to pink in the eyes. Pterygium grows up across the limbus toward cornea as sub epithelial ingrowth of degenerative bulbar conjunctival tissue. Previously, it has been mentioned by the studies that pathology of pterygium correlated with several causes which are known as risk factors. These factors consist of environmental, genetic, immunological, geographical, viral and aspectic inflammation factors. WASF3 belongs to the Wiskot-Aldrich syndrome proteins WASP/WAVE family of actin-binding protein that play essential roles in regulating cell morphology, actin polymerization, cytoskeleton remodeling, cell motility and invasion.it regulates many aspects of cancer progression, cell invasion, cell migration and metastasis, as well as remodeling of cytoskeleton. WASF3 was classified as a key driver of tumor progression and metastasis in cancers from several origins as well. The aim of this study was to investigate the effect of WASF3 on the behaviors of pterygium disease and to evaluate its clinical impact. In this framework, we assessed the association of WASF3, a familiar actin-binding protein and analogous to tumor suppressor gene with pterygium which exhibits tumor-like behavior. In our study We analyzed the expression level of WASF3 gene in pterygium tissue belonging to 27 patients was determined by qRT PCR method.