Türk idare hukukunda idari işlemin yetki unsuru
The competence element of administrative act in Turkish administrative law
- Tez No: 715432
- Danışmanlar: PROF. DR. SURURİ AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 388
Özet
Bu doktora çalışmasında, Türk idare hukukunda idari işlemin yetki unsuru konusu detaylı bir şekilde ele alınmıştır. İdari işlemin yetki unsuru, oldukça geniş ve önemli bir konudur. Zira, ilgililerin hukuk alanında değişiklik meydana getiren işlemin kimin tarafından yapılacağı ve bu kişinin sınırlarının ne olacağı önem arz etmektedir. Yetki unsuru, idare hukuku konularıyla birlikte anayasa hukuku konularıyla da doğrudan bağlantılıdır. Ülkemizde, yetki kurallarını düzenleyen genel bir idari usul kanunu bulunmamaktadır. Bu nedenle, doktrinde ve mahkeme kararlarında yetki unsuruna ilişkin birçok sorun yer almaktadır. Bu kapsamda, doktrin ve yargı kararlarında ortaya çıkan yetki unsuruna ilişkin birçok sorunun çözülmesine yönelik katkıda bulunulması, çalışmamızın amacını oluşturmaktır. Bu bağlamda, dört bölümden oluşan bu doktora tezinin ilk bölümünde yetki kavramı ve özellikleri incelenmektedir. İkinci bölümde idari işlemin yetki unsuru detaylı bir şekilde analiz edilmektedir. Üçüncü bölümde, yetki kullanımının istisnaları; dördüncü bölümde ise yetki unsurunda ortaya çıkan hukuka aykırılıklar ve bu hukuka aykırılıkların müeyyideleri ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this PhD thesis, the subject of competence element of administrative act in Turkish administrative law is discussed in detail. The competence element of administrative act is a quite comprehensive and significant issue. For the reason that, it is important who will carry out the administrative act that creates a change in the legal field of the relevant parties and what the limits of this person will be. The competence element is directly related to constitutional law issues as well as administrative law issues. In Turkey, there is not any general administrative procedure code which regulates the rules of competence. Therefore, there are many problems related to the competence element in the doctrine and courts decisions. In this context, the aim of our study is to contribute to the solution of many problems related to the competence element that arise in doctrine and judicial decisions. In this regard, the concept of competence and its characteristics are examined in the first part of this doctoral thesis, which consists of four parts. In the second part, the competence element of the administrative act is analyzed in detail. In the third part, the exceptions to the use of competence; in the fourth part, the illegalities that occur in the element of competence and the sanctions of these illegalities are discussed.