Lise öğrencilerine yönelik çöl ekosistemi tutum ölçeği geliştirme çalışması ve farklı değişkenler açısından analizi
Development of desert ecosystem attitudes scale for high schools and its analysis in terms of different variables
- Tez No: 715526
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, lise düzeyinde çöl ekosistemi tutum ölçeği geliştirerek, öğrenim gören öğrencilerinin çöl ekosistemine yönelik tutumlarını farklı değişkenler açısından analiz etmektir. Araştırmanın çalışma grubu, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında 9, 10, 11 ve 12. sınıflarında öğrenim gören toplam 297 öğrenciden oluşmaktadır. Geliştirilen ölçekte 5'li Likert tipi tutum ölçeği kullanılmıştır. 'Çöl Tutum Ölçeği' üzerinde faktör analizi yapılmıştır. Ölçekte bulunan maddeler ve boyutlar ile ilgili de uyum modeli çalışması uygulanmıştır. Yapı geçerliliği için açımlayıcı faktör analizi 50 maddelik taslak ölçeğe ( Ek-1) yapılmıştır. Yapılan analizden sonra ölçek 40 maddeye (Ek-2) indirilmiştir. Açımlayıcı faktör analizinden sonra doğrulayıcı faktör analizi yapılmış ve bu analiz ile faktörler arası oluşan ilişkilere bakılmış, uyum iyiliği istatistikleri ile oluşturulan ölçek test edilmiştir. Ölçeğin geçerlilik ve güvenirlik çalışmaları kapsamında, güvenirlik analiz öncesinde 50 maddelik çöl tutum ölçeğinin Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı 0,852 olarak hesaplanmıştır. Yapılan analiz sonrasında 40 maddelik çöl tutum ölçeğinde ise 0,836 olarak hesaplanmıştır. Verilerin faktör analizine uygun olup olmadığını KMO (Kaiser-Meyer-Olkin) ve Bartlett testinden kontrol edilmiştir. KMO testi değeri (0,903) ve Bartlett testi sonucu (8571,604) anlamlı olarak bulunmuştur. Yapılan analizler sonrasında ölçekte kalan 40 maddelik çöl tutum ölçeği 4 faktörden oluşmaktadır. Bu boyutlar sosyal, çevresel, bilişsel, davranışsal boyutlarıdır. Analiz dışı bırakılan 10 maddeden sonra 4 faktörün varyans açıklama oranının % 53,504 olduğu ve ölçekteki maddelerin yük değerlerinin ise 0,422 ile 0,843 arasında değiştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the attitudes of students towards the desert ecosystem in terms of different variables by developing a desert ecosystem attitude scale at high school level. The study group of the research consists of a total of 297 students studying in the 9th, 10th, 11th and 12th grades in the 2020-2021 academic year. A 5-point Likert-type attitude scale was used in the developed scale. Factor analysis was performed on the 'Desert Attitude Scale'. A fit model study was also applied for the items and dimensions in the scale. For construct validity, exploratory factor analysis was performed on a 50-item draft scale (Annex-1). After the analysis, the scale was reduced to 40 items (Appendix 2). After the exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis was performed and the relations between the factors were examined with this analysis, and the scale created with the goodness of fit statistics was tested. Within the scope of the validity and reliability studies of the scale, the Cronbach Alpha reliability coefficient of the 50-item desert attitude scale was calculated as 0.852 before the reliability analysis. After the analysis, it was calculated as 0.836 in the desert attitude scale with 40 items. The suitability of the data for factor analysis was checked using the KMO (Kaiser-Meyer-Olkin) and Bartlett tests. The KMO test value was 0.903 and the Bartlett test 8571.604 results were found to be significant. After the analysis, the remaining 40 items in the desert attitude scale consists of 4 factors. These dimensions are social, environmental, cognitive and behavioral dimensions. After the 10 items excluded from the analysis, the variance explanation rate of the 4 factors was %53,504 and the load values of the items in the scale varied between 0.422 and 0.843.