24-48 aylık çocuğu olan annelerin ebeveynlik görevleri öz yeterlik düzeylerinin incelenmesi
Examination of parent duties self-efficient levels of mothers with 24-48 months children
- Tez No: 715538
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, 24-48 aylık çocuğu olan annelerin ebeveynlik görevleri öz yeterlik düzeylerini bazı değişkenler açısından incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 24-48 aylık çocuğu olan ve İstanbul'da yaşayan 689 anne oluşturmaktadır. Bu araştırma, genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir ve nicel bir araştırmadır. Araştırmada annelerin ebeveynlik görevleri öz yeterlik düzeylerini belirlemek için“Ebeveynlik Görevleri Kontrol Listesi”ve“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Veriler SPSS 22.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda,“Ebeveynlik Görevleri Kontrol Listesi”alt boyutlarının puanları ve toplam puanların, yaş, eğitim durumu, aile yapısı, meslek, günlük çalışma süresi, aylık toplam gelir düzeyi, ebeveynlik konusunda internetten destek alma durumu, çocuğun bakımında yardım alma durumu, çocuk sayısı, çocuğun cinsiyeti, çocuğun doğum sırası, ebeveynlikle ilgili herhangi bir eğitim alma durumu değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği; çalışma durumu, araştırmada bahsedilen çocuğun yaşı değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the parenting task self-efficacy levels of mothers with 24-48 month children in terms of some variables. The study group of the research consists of 689 mothers with 24-48 months old children and living in Istanbul. The research was carried out with the relational survey model, one of the general survey models and it is a quantitative research. In the study,“Parenting Tasks Checklist”and“Socio-Demographic Information Form”were used as data collection tools to determine the self-efficacy levels of mothers on parenting tasks. The data were analyzed with the SPSS 22.0 statistical program. In the end of the research, it was found that both the scores of the sub-dimensions of the“Parenting Tasks Checklist”and the total scores did not show a statistically significant difference regarding on, age, educational status, family structure, occupation, daily working time, monthly total income level, online support for parenting, getting help about caring children, number of children, children's gender, the children's birth order and any parenting-related education. However, the result addressed that there was a statistically significant difference according to the variables of working status and age of the child mentioned in the study.