Müsabık kano ve kürek sporcularının durumluk ve sürekli kaygı düzeylerinin araştırılması (Türkiye geneli)
Investigation of state and trait anxiety levels of competitive canoeing and rowing athletes (Turkey-wide)
  1. Tez No: 715537
  2. Yazar: ÖZTÜRK KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KALKAVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Birçok psikolojik faktörün sporcuların performansını etkilediğini bilmekteyiz. Performansı etkileyen en önemli psikolojik faktörlerin başında ise kaygının geldiği bilinmektedir. Bu araştırmada; bazı değişkenlerin durgunsu kano ve olimpik kürek kategorilerinde yarışmalara katılan sporcuların durumluk ve sürekli kaygı puanları üzerine farklılık yaratıp yaratmadığı incelenmiştir. Araştırmanın evrenini 2021 sezonunda yarışmalara katılan kano ve kürek sporcularından çalışmaya gönüllü olarak katılan 154 sporcu oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Spielberger, vd. (1970) tarafından geliştirilmiş, Türkçeye uyarlanması, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları Öner ve Le Compte (1983) tarafından yapılmış olan Sürekli Kaygı Ölçeği (SKÖ) ve Durumluk Kaygı Ölçeği (DKÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilere öncelikli olarak Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro Wilks normallik testleri uygulanmıştır. Verilerin normallik durumuna göre (α=0.05 anlamlılık düzeyinde) ikili karşılaştırmalarda Mann-Whitney-U testi, üç ve üzeri karşılaştırmalarda Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır. Anlamlı bulunan farklılıklar için ikinci seviye testi olarak Tukey HSD Testi uygulanmıştır. Test sonuçları; cinsiyet, spor dalı, tekne tipi, aile gelir düzeyi ve sporculuk düzeyi değişkenlerine göre sporcuların durumluk kaygı puanları arasında anlamlı farklılıklar olduğunu göstermiştir (p0.05). Spor dalı değişkenine göre kürek sporcularının kano sporcularından müsabaka öncesi daha yüksek kaygı düzeyine sahip oldukları tespit edilmiştir. Bu durumun kürek sporunda rekabetin daha yüksek, başarının daha zor ve sporcu havuzunun daha geniş olmasından kaynaklandığı varsayılabilir.
Özet (Çeviri)
We know that many psychological factors affect the performance of athletes. It is known that anxiety is one of the most important psychological factors affecting performance. In this study, it was investigated whether some variables made a difference on the state and trait anxiety scores of the athletes participating in the competitions in the canoe sprint and Olympic rowing categories. The population of the research consisted of 154 athletes who voluntarily participated in the study, among the canoe and rowing athletes participating in the competitions in the 2021 season. As a data collection tool, Spielberger et al. (1970) and adapted into Turkish, validity and reliability studies were performed by Öner and Le Compte (1983), Trait Anxiety Inventory (STA) and State Anxiety Inventory (DSS) were used. Primarily, Kolmogorov-Smirnov and Shapiro Wilks normality tests were applied to the obtained data. According to the normality of the data (α=0.05 significance level), Mann-Whitney-U test was used for pairwise comparisons, and Kruskal Wallis tests were used for comparisons of three or more. Tukey HSD Test was applied as the second level test for the differences found to be significant. Test results; showed that there were significant differences between the state anxiety scores of the athletes according to the variables of gender, sport branch, boat type, family income level and level of sportsmanship (p0.05). According to the sport branch variable, rowing athletes were found to have higher anxiety levels before the competition than canoe athletes. It can be assumed that this is because the competition in rowing is higher, success is more difficult and the pool of athletes is wider.