Mitolojik öğelerle coğrafya öğretimi
Teaching geography with mythological elements
  1. Tez No: 715555
  2. Yazar: ÇETİN GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ÇİFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Eğitimin önemli problemlerinden biri de bir dersin öğretimi boyunca öğrencilerin ilgi ve merakının diri tutulması ve bu durumun sürekliliğinin eğitimci tarafından devam ettirilebilmesidir. Eğitimciler farklı yöntem ve teknikler kullansalar da bunların birçoğu ya da tamamı öğrencilerin ilgisini kısa süreli çekmekte ve öğretim süreci boyunca yeterince etki verememekte; öyle ki öğrencilerin derslerde sıkılarak eğitimden alacağı verimi de azaltabilmektedir. Bu çalışmanın amacı roman, çizgi roman, tiyatro, dizi, film ve bilgisayar oyunları gibi farklı alanlarda sıkça kullanılan ve insanların ilgi ve merakını çekerek onları bu alanda öğrenmeye yönlendiren mitolojilerin, coğrafya öğretiminde de kullanılarak öğrencilerin coğrafya bilimine olan merakını artırmak ve coğrafya dersine olan ilgiyi ders boyunca sürdürebilmeyi sağlayabilmektir. Çalışma nitel bir araştırmadır ve nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi türü tercih edilmiştir. Bu nedenle öncelikle konu ile bağlantılı mevcut durumu görebilmek amacı ile coğrafya ve mitoloji ile ilgili detaylı bir kaynak araştırması yapılmıştır. Mitoloji ile ilgili kaynak kitaplara ulaşmak önem arz etmiştir; çünkü bu alanda yazılan kaynaklar genellikle güncel olmayıp elde edilebilmesi zor kaynakları oluşturmaktadır. Aynı zamanda internet ortamından hem mitoloji hem de coğrafya ile ilgili kaynaklara ulaşılmıştır. Coğrafya bilimi ile ilgili kaynak ve dergiler taranmış, internet üzerinden konuyla bağlantılı olan makaleler ve ulaşılabilen alan yazını bulunmuştur. Elde edilen veriler coğrafya ve mitoloji ile eşleştirilerek analiz edilmiş ve birbiri ile ilişkisi olan veriler çalışmada kullanılarak raporlaştırma sürecine geçilmiştir. Mitoloji çok geniş bir disiplin olduğundan ve neredeyse her millete ait en az bir mitoloji bulunduğundan çalışmada dört önemli milletin (İskandinav, Mısır, Türk ve Yunan-Roma) mitolojileri bu çalışmada ele alınmıştır. Ayrıca araştırmanın amacına uygun olarak bu milletlerin mitolojileri titizlikle incelenmiş ve sadece coğrafya bilimi ile ilgisi olan mitsel örnekler tespit edilerek coğrafya öğretiminde hangi konularda örneklendirileceği belirtilmiştir. Araştırma sonucunda analiz edilen verilerin coğrafya öğretiminde hangi kazanımlarda destek sağlayabileceği, öğrencilerin dikkatini çekmek ve coğrafi bilgilerin akılda kalıcılığını artırmak amacıyla eğitimciler tarafından nasıl kullanılabileceği detaylı bir biçimde gösterilmiştir. Böylece coğrafya öğretimini daha eğlenceli hale getirmek amacıyla bu çalışmadan yararlanılabileceği ile bu iki bilim dalını bir araya getiren ilk çalışma olması sebebiyle gelecekte bu alanlarda yapılacak olan çalışmalara yönelik olarak kaynak bir çalışma olduğu belirtilmiş ve bu çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the important problems of education is to keep the interest and curiosity of the students alive during the teaching of a course and the continuity of this situation can be maintained by the educator. Although educators use different methods and techniques, most or all of them attract the attention of the students for a short time and cannot give enough effect throughout the teaching process; such that it can reduce the efficiency of the education by getting bored in the lessons. The aim of this study is to increase students' interest in geography science and to increase the interest in geography course by using mythologies, which are frequently used in different fields such as novels, comics, theater, TV series, movies and computer games, and which attract people's interest and curiosity and direct them to learn in this field, in geography teaching to be able to sustain it throughout. The study is a qualitative research and document analysis type was preferred among the qualitative research methods. For this reason, first of all, a detailed resource research on geography and mythology was made in order to see the current situation related to the subject. It was important to reach the source books on mythology; because the sources written in this field are generally not up-to-date and constitute difficult sources to obtain. At the same time, resources related to both mythology and geography were accessed from the internet. Resources and journals related to the science of geography were scanned, articles related to the subject and accessible literature were found on the internet. The data obtained were analyzed by matching with geography and mythology, and the data that were related to each other were used in the study and the reporting process was started. Since mythology is a very broad discipline and there is at least one mythology belonging to almost every nation, the mythologies of four important nations (Scandinavian, Egyptian, Turkish and Greek-Roman) are discussed in this study. In addition, in accordance with the purpose of the research, the mythologies of these nations have been meticulously examined and the mythical examples that are only related to the science of geography have been determined and it has been stated in which subjects they will be exemplified in geography teaching. As a result of the research, it has been shown in detail how the analyzed data can be used by educators in order to support the acquisitions in geography teaching, to attract students' attention and to increase the memorability of geographical information. Thus, it has been stated that this study can be benefited from in order to make geography teaching more enjoyable and since it is the first study that brings these two disciplines together, it is a source study for future studies in these fields and suggestions are made for these studies.