A comparison of the effects of online peer vs teacher feedback on EFL students' writing performance and perceptions
Çevrimiçi akran ve öğretmen geribildiriminin yabancı dil olarak İngilizce eğitimi alan öğrencilerin yazı performansı ve tutumları üzerinde etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 715566
- Danışmanlar: DOÇ. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, çevrimiçi akran geribildirimlerinin ve öğretmen geribildirimlerinin etkilerini Google Classroom aracılığıyla karşılaştırmayı ve bir yazma sınıfındaki yabancı dil olarak İngilizce eğitimi alan öğrencilerin görev başarısı, dil kullanımı, kelime bilgisi ve organizasyon becerileri üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Karma yöntem tasarımı sayesinde, bir hazırlık sınıfındaki (N=30) B2 düzeyindeki katılımcılardan oluşan bir deney grubu, Google Classroom'da akran geribildirim etkinliklerine tabi tutulurken, aynı profile sahip (N=30) diğer deney grubu ise, aynı değerlendirme altında öğretmen geribildirimiyle yönetilmiştir. Her iki gruptaki katılımcılar uygun örnekleme yoluyla seçilmiştir. Araştırmada nicel veri toplama aracı olarak yazma görevlerinin ön ve son testleri, nitel veri olarak iki gruptan 6 öğrenci ile röportaj ve öğretmen yansıtıcı günlükleri kullanılmıştır. Veri analizi SPSS ve SONIX kullanılarak yapılmıştır. İki grup, yazma öncesi ve sonrası puanları ve çevrimiçi akran ve öğretmen yazılı geri bildirimlerine yönelik tutumları açısından karşılaştırılmıştır. Ön test ve son test puanlarının istatistiksel analizi sonucunda genel yazma performansında ve organizasyon başarısında istatistiksel olarak öğretmen geribildirimi lehine anlamlı bir fark elde edilmiştir. Görev başarısı, dil kullanımı ve kelime başarısı için istatistiksel bir farklılık tespit edilmemiştir. Son olarak, çalışmanın nitel veri bulguları, hem çevrimiçi akran hem de öğretmen geri bildirimlerine ve Google Classroom'un bu amaçla kullanımına yönelik olumlu tutumlar ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the effects of online peer and teacher feedback via Google Classroom and examine their impacts on the writing skills of EFL students enrolled in a writing class offered by a Language Preparatory Program at a Turkish university. Specifically, their effects on task achievement, language use, vocabulary and organizational skills in writing were investigated based on the related rubric used by the department. By means of mixed-method design, one experimental group comprising of B2 level EFL students of an English class (N=30) was exposed to a treatment of peer feedback activities on Google Classroom, while the other experimental group having the same profile (N=30) was administered teacher feedback activities on the same platform as a treatment. The participants were selected through convenience sampling. Pre-and post-tests of writing tasks were used as quantitative data collection instruments along with semi-structured interviews with the students from both groups and teacher reflective journals as qualitative data in the study. The data analysis was conducted with SPSS and SONIX programs. The two groups were compared in terms of pre-and post-writing scores and their perceptions about online peer and teacher feedback in writing. A statistically significant difference in overall writing performance and organization achievement was obtained in favor of teacher feedback group. For the other criteria, no statistical difference was detected. Finally, qualitative data findings revealed positive attitudes both towards online peer and teacher feedback. The obtained findings provide pedagogical implications and suggestions for using peer and teacher feedback in Google classroom.