Hz. Ebû Bekir'in hayatı ve tarihi şahsiyeti
Hz. Ebu Bekir's life and historical personality
  1. Tez No: 715593
  2. Yazar: SADETTİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
“Hz. Ebû Bekir'in Hayatı ve Tarihi Şahsiyeti”adlı bu çalışmada Hz. Ebû Bekir'in doğumundan vefatına kadarki hayatı ve şahsi özelliklerinin neler olduğunu elde ettiğimiz bilgiler çerçevesinde ele almaya çalıştık. Hz. Ebû Bekir Kureyş'e bağlı Benî Teym kabilesine mensuptur. Çocukluğu ve gençliği hakkında çok fazla bilgiye sahip olmadığımız Hz. Ebû Bekir, geçimini ticaret yaparak sağlamış ve Hz. Peygamber'e Risalet görevi geldiğinde kendisine ilk iman eden sahâbîlerden olmuştur. İslam'ın Mekke'de yayılmaya başladığı ilk andan itibaren Hz. Peygamber'in yanında yer alan Hz. Ebû Bekir bu uğurda birçok sıkıntıya maruz kalmıştır. Çektiği eziyetlerin bir nebze de olsa azalması adına Habeşistan'a hicret etmeyi denemişse de bunda başarılı olamamıştır. Daha sonra Hz. Peygamber ile Medine'ye 622 yılında hicret etmiştir. Medine İslam Devleti'nin kurulması ve büyümesinde önemli katkılara sahiptir. Özellikle Hz. Peygamberin vefatının ardından Benî Sakife'de halife seçildikten sonra zaman kaybetmeden ve kendi deyimiyle Hz. Peygamber'in çizmiş olduğu yoldan sapmadan devleti idare etmeye çalışmış ve Müslümanların peygambersiz bir ortama alışmalarını büyük ölçüde başarmıştır. Ridde Savaşları, İslam Devleti'nde siyasi birliğin yeniden sağlanıp fetihlere devam edilmesi, Kur'ân'ın Mushaf haline getirilmesi ve Hz. Ömer'in halife tayin edilmesi kendisinin yaptığı önemli faaliyetler arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study which entitled "The Lifetime and Historical Personality of Hz. Abu Bakr Siddiq (May Allah be pleased with him), we tried to evaluate the lifetime and personal characters of Abu Bakr from his birth up to his pass away within existed information framework. Hz. Abu Bakr was born in the Bani Taym tribe of Quraysh. So forth, we do not have sufficient information regarding his childhood and youth periods of his life, Hz. Abu Bakr has carried out his livelihood by doing trade and who was the first man companioned to prophet Mohammad (Peace be upon him) who believed to him after the mission of prophethood relegates to Mohammad. From the early moments that Islam began to expand in entire Mecca, side by side with Prophet Mohammad, Hz. Abu Bakr was undertaken serious troubles. In order to decrease all suffering, he tried to migrate to Abyssinia, but he failed. Then he migrated to Medina with the prophet Mohammad in 622 Ah. He had an important role in contributing and to establishment of the Islamic State of Medina. Especially, by following the death of the Prophet Mohammad (Peace be upon him), after being selected as the Caliph in Bani Shaqifa, without losing time and in by his own words he tried to govern the state without deviating from the path drawn by the Prophet. Ridda wars, re-establishing the political unity in the Islamic State and continuing the conquests, turning the holy Quran into a Mushaf (not to distortable), and to confirming the Hz. Omar as the Caliph are among the important activities, he took part.