Sağlık çalışanlarının örgütsel sessizlik ve örgütsel bağlılık düzeyleri: Giresun ili örneği
Organizational silence and organizational commitment levels of health workers: A sample of Giresun province
- Tez No: 715597
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET OZAN CİNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada Giresun İli Merkez İlçe'de kamu sağlık kurumlarında görev yapan sağlık çalışanlarının örgütsel sessizlik düzeylerinin örgütsel bağlılık algılarını ne yönde etkilediği ve örgütsel sessizlik ile örgütsel bağlılık algı düzeylerinin farklı demografik özellikler açısından nasıl farklılaştığı incelenmiştir. Araştırma, Giresun İli Merkez İlçesi'ndeki aile sağlığı merkezlerinde görev yapan 102, hastanelerde görev yapan 184 sağlık çalışanı olmak üzere toplam 286 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri; kişisel bilgi formu, örgütsel sessizlik ölçeği ve örgütsel bağlılık ölçeği ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler IBM SPSS istatistik (versiyon 22) paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda sağlık çalışanlarının örgütsel sessizlik ve örgütsel bağlılık algılarının orta düzeyde olduğu, örgütsel sessizliğin kabullenici, korunmaya dayalı ve korumaya dayalı alt boyutlarının örgütsel bağlılığın normatif bağlılık ve devam bağlılığı alt boyutlarını negatif bir şekilde yordadıkları belirlenmiştir. Örgütsel sessizliğin kabullenici ve korunmaya dayalı sessizlik alt boyutlarının ise örgütsel bağlılığın duygusal bağlılık alt boyutunu negatif bir şekilde yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated how the organizational silence perceptions of health workers working in public health institutions in Giresun Province Merkez District affect their organizational commitment perceptions and how organizational silence and organizational commitment perception levels differ in terms of different demographic characteristics. The research was carried out with a total of 286 people, 102 of whom work in family health centers in the Central District of Giresun, and 184 people who work in hospitals. The data of the research were obtained with the personal information form, the organizational silence scale and the organizational commitment scale. The data obtained were analyzed with the IBM SPSS Statistics (version 22) program. As a result of the research, it was determined that the organizational silence and organizational commitment perceptions of health workers were moderate, and the acquiescent silence, defensive silence and protective silence sub-dimensions of organizational silence negatively predicted the normative commitment and continuance commitment sub-dimensions of organizational commitment. It was determined that the acquiescent and defensive silence sub-dimensions of organizational silence negatively predicted the affective commitment sub-dimension of organizational commitment.