Isolationand molecular identification of Salmonellaenteritidis and Salmonella typhimurium from local and imported chicken meat and meat products in duhok province, Iraq
Irak'ın duhok ilinde yerel ve ithal tavuk eti ve et ürünlerindenSalmonella enteritidis ve Salmonella typhimurium bakterilerinin izolasyonu ve moleküler yöntemle tanımlanması
- Tez No: 715670
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Salmonellozis veya Salmonella enfeksiyonu, pişmemiş kümes hayvanları ve etlerden yayılabilen en kritik zoonotik hastalıklar arasındadır. Salmonella enteritidis ve Salmonella typhimurium, insan salmonellozisi için temel öneme sahiptir. Bu araştırma, hem yerel hem de ithal numunelerden alınan dondurulmuş kanatlı karkas et ve et ürünlerinde Salmonella enteritidis ve Salmonella typhimurium bulunma düzeyininin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, hem geleneksel kültür yöntemi hem de multipleks polimeraz zincir reaksiyonu kullanılmıştır. 2020 yılı yaz ve kış aylarında, Irak örnekleme yöntemi kullanılarak, Duhok ili ve ülkenin sınır kapısından, kanatlı eti ve et ürünlerinin her birinden rastgele 240 örnek toplanmıştır. Besiyerinde tespit edilen şüpheli koloniler ve DNA ekstraksiyonundan sonra, PCR ile Salmonella enteritidis ve Salmonella typhimurium bakterilerinin varlığı tespit edilmiştir. Salmonella için invA geni, entritidis serovarı için prot6 geni ve typhimurium serovarı için fliC genininin tespitini hedefleyen üç set primer çifti kullanılmıştır.Dondurulmuş kanatlı karkaslarında Salmonella görülme oranı yerel için %5, ithal ürünlerde %10; tavuk eti ürünlerinden yerel ve ithal sosislerde %5, nuggetlarda tespit edilememiş, yerel tavuk burgerinde %3, ithal tavuk burgerinde ise bu oran %5 olarak tespit edilmiştir.Bu bulgulara göre, donmuş kanatlı eti ve et ürünlerinde S. typhimurium ve S. enteritidis bakterileri başarılı bir şekilde izole edilmiş ve tanımlanmıştır. Bu nedenle, bakterilerin insana bulaşma ihtimali kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
Salmonellosis, or Salmonella infection, is among the most critical zoonotic diseases that can be spread by uncooked poultry and meats. Salmonella enteritidis and Salmonella typhimurium are of essential significance for human salmonellosis. This investigation attempted to measure the prevalence of Salmonella enteritidis and Salmonella typhimurium in frozen poultry carcasses meat and meat product from both local and imported samples by using both traditional culture method as well as multiplex Polymerase chain reaction. During the summer and winter of 2020, 240 samples for each poultry meat and meat products samples were randomly collected from Duhok and Border using the Iraqi sampling process. After first culturing the suspected colonies and DNA extraction, Salmonella enteritidis and salmonella typhimurium were detected by the PCR. Three sets of primer pairs had been used, each targeting the invA gene for Salmonella, the prot6 gene for enteritidis serovar, and the fliC gene for typhimurium serovar. The prevalence of Salmonella in frozen poultry carcasses was 5 percent for local whereas 10 precent accounted for imported, furthermore, chicken meat product for both local and imported were as follow: sausages 5% were scored for both, nugget were not detected for both sample, chicken burger 3%local and 5%for imported sample. According to these findings, both S. typhimurium and S.enteritidis-were successfully isolated and identified in both frozen poultry meat and meat products. Hence, possible transmission of bacteria to human is unavoidable.