En 1317-tb11 testi güvenlik parametrelerinin güvenilirliğinin farklı araç türleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of reliability of en 1317-tb11 test safety parameters in terms of different vehicle types
  1. Tez No: 715696
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT ÖZCANAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
EN 1317 standartları, yol kenar güvenliği kapsamında otokorkuluk sistemlerinin tasarım ve kabul kriterlerini içermektedir. Otokorkuluk sınıflandırılmasında değerlendirilen üç ana kategoriden biri olan çarpma şiddeti seviyesini belirlemek için en sık kullanılan güvenlik parametrelerinden biri İvme Şiddeti İndeksi (ASI)'dir. EN 1317 standardında ASI değerini belirlemek amacıyla bariyerlerin TB11 tam ölçekli çarpışma testine maruz kalması gerekmektedir. TB11 çarpışma testinde ASI hesaplanırken ilgili standartlarda binek otomobil türü araçlar için yalnızca 900 kg ağırlık kriteri tanımlanmıştır. Bu çalışmada sonlu elemanlar yazılımı LS-DYNA kullanılarak EN 1317 standardı TB11 testi için belirlenen araç kriterlerinin yeterliliği araştırılmıştır. Bunun yanı sıra farklı araçların kullanıldığı sonlu eleman analizleriyle araç cinsine bağlı şasi ve gövde tipi, araç uzunluğu, genişliği, yüksekliği gibi kriterlerin ASI değeri üzerindeki etkileri de tez kapsamında araştırılmıştır. İlk olarak Fiat Uno marka araç için H1W2-A çelik bariyer sistemi kullanılarak TB11 sonlu elemanlar analizi yapılmıştır. Analiz sonuçları ile tam ölçekli çarpışma testi verileri karşılaştırılarak sonlu elemanlar kalibrasyonu ve doğrulaması başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Doğrulanan çarpışma senaryosu 4 farklı araç (Fiat Uno, Toyota Yaris, Dodge Neon, Honda Accord) için ayrı ayrı uygulanmış ve sonuçları karşılaştırılmıştır. Test sonuçlarına göre en güvensiz seçenek olan Fiat Uno'nun ASI değeri, en güvenli seçenek Honda Accord'a oranla %31 fazladır. Honda Accord'un gabari açısından Fiat Uno'dan fazla olduğu, araçların toplam boyutları arttıkça ASI değerlerinin azaldığı gözlenmiştir. 2 kapılı Hatchback şasi ve gövde tipine sahip Fiat Uno marka aracın ASI hesabında 4 kapılı Sedan tipi diğer 3 araca göre daha elverişsiz olduğu gözlenmiştir. EN 1317 standardı ASI hesap kriterlerinin çalışmadan elde edilen sonuçlar göz önünde bulundurularak revize edilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
EN 1317 standards include the design and acceptance criteria of guardrail systems within the scope of roadside safety. One of the most frequently used safety parameters to determine the impact severity level, which is one of the three main categories evaluated in guardrail classification, is the Acceleration Severity Index (ASI). In order to determine the ASI value in the EN 1317 standard, the barriers must be subjected to the TB11 full-scale crash test. In ASI calculation with TB11 crash test, only 900 kg weight criterion is defined in the relevant standards for small passenger car type vehicles. In this study, the adequacy of the vehicle criteria determined for the EN 1317 standard TB11 test was investigated using the finite element software LS-DYNA. In addition, the effects on ASI value of criteria such as chassis and body type, vehicle length, width, height depending on the vehicle type are also aimed within the scope of the thesis, with finite element analyzes using different vehicles. Firstly, TB11 finite element analysis was performed for Fiat Uno brand vehicle by using H1W2-A steel barrier system. Finite element calibration and validation were successfully performed by comparing the analysis results with the full-scale crash test data. The validated crash test scenario was applied for 4 different vehicles (Fiat Uno, Toyota Yaris, Dodge Neon, Honda Accord) and the results were compared. According to the test results, the ASI value of Fiat Uno, which is the most unsafe option, is 31% higher than the safest option Honda Accord. It has been observed that the dimensional quantities (length, width, height) of Honda Accord are higher than Fiat Uno and ASI values decrease as the total dimensions of the vehicles increase. It has been observed that the Fiat Uno brand vehicle, which has a 2-door Hatchback chassis and body type, is more unfavorable than the other three 4-door Sedan type vehicles in the ASI calculation. It is thought that the ASI calculation criteria of the EN 1317 standard should be revised considering the results obtained in the study.