Entansif kuzu besisinde kullanılan farklı enerji kaynağı yemlerin besi performansı ve besi maliyetine etkileri
- Tez No: 7157
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
-34- ÖZET Bu araştırma, işletmesinde kendi ürettiği tahılları değerlendirmek isteyen üreticilere, hayvanların gereksinimlerini dengeli bir şekilde karşılayacak en uygun enerji+protein kaynağı yem kombinazyonun belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Hayvan metaryali olarak denemde, 10-12 haftalık yaştaki 48 baş erkek Merinos kuzusu kullanılmıştır. Kuzular 4 gruba ayrılmıştır ve gruplar 4 farklı rasyonla yemlenmişlerdir. 1. gruba %83 mısır+%15 soya fasulyesi küspesi+%2 vit-mimoral karması içeren rasyon; 2. gruba %83 buğday+ %15 soya fasulyesi küspesi+ %vit-mimoral kaması içeren rasyon; 3. gruba %83 arpa +%15 soya fasulyesi küspesi+%2 vit-mimoral karması içeren rasyon ve 4. gruba ise Yem Sanayi T.A.Ş. 'ce üretilen kuzu-buzağı besi yemi ad libitum düzeyde verilmiştir. Grupların günlük ortalama canlı ağırlık artışları sırasıyla 318.4, 308.4, 291.8 ve 269.7 olarak saptanmış ve günlük canlı ağırlık artışları arasındaki farklılık istatistik önemsiz bulunmuştur (P>0.05). Gruplarda 1 kg canlı ağırlık artışı için tüketilen yoğun yem miktarları sırasıyla 4.377, 4.509, 4.876 ve 4.996 kg olarak hesaplanmıştır. 1 kg canlı ağırlık artışının yemden ileri gelen maliyetleri ise sırasıyla 687, 667, 785 ve 999 TL olarak saptanmıştır. Araştırmanın sonucuna göre kuzuların beslenmesinde en uygun rasyon, buğday + soya fasulyesi küspesi + vit-mimoral karmasından oluştuğunu söyleyebiliriz. Eğer üreticinin elin buğday bulunmuyorsa onun yerine mısır veya arpa kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The rescarch was implomented to determine the most suitable energy+protein source feed combination to provide the requrements of animals fort he producers who want to use the grain that was produced in their own farm.Animal material of the trial was 48 boads, groups and they were fed at four different diets.The diets used were as follows : 1 at group 83% maize +15% soyboan moal +2% vit-mineral premix,2nt group 83% wheat +15% soyboan meal +2% vit-mineral promix,3rd group 83% barley +15% soboan meal +2%vit-mineral promiz and 4th group concentreate feed mixture produced at feed mill. Groups were fed ad libitum. Averege daily liveweight gain of the groups were 318,4, 308,4, 291,8 and 269,7 respecvtively. Average daily liveweight gain differebces ıf the groups were statistioally insignificant.Food consumption por kg live weight gain. liveweight gain cost of the groups were catimated as 4,377, 4,509,,4,876, 4,996kg and 687, 667, 785, 999 TL respectively. According to the result of the invortigation, it is possible to say that the meet suitable rasion for fattoning lams is compared of wheat+soyboan meal+vit-mineral promix.If it is notpossible to casure wheat the ration including maize or barley might be used as lambs fattening ration also.