Atmosferdeki eser elementler
  1. Tez No: 7158
  2. Yazar: RAHMİYE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ULVİYE ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Meteoroloji, Meteorology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
- 38 £ t İ Bu çalışmada, 1988 yılında haziran ve ekimi aylarında toplanan hava örneklerinde Bursa atmosferindeki toplam tanecik konsantrasyonları vs toplara tanecik içindeki organik madde konsantrasyonları ile yüzde leri belirlenmiştir.' Toplara tanecik konsantrasyonu ile meteorolojik parametreler arasındaki bağıntı istatistiksel metodlarla incelenmiştir." ayrıca Kasra ve aralık 1988' de Bursa ve Görükle atmosferindeki demir, çinko ve kurşunun konsantrasyonları araştırılmış; bunlardan kur ş unun 1000 ng/ss den daha düşük olduğu gözlenmiştir.!
Özet (Çeviri)
- 33 - ABSTRACT îjî this study, the concentration of the total suspended parti culate matter and the concentration and percentage of the organic mat ter in the total suspended particulate matter were determined in Bursa atirsGsphere.! Particulate samples were collected in June 1988 and in Oc tober 198& The relationship between meteorological parameters ahich were provided frora the Meteorological Station in Bursa and the concent ration of the total particulate have been investigated by employing statistical methods.- In addition, t'n® concentrations of iron, zinc and lead were determined in ffcvsaber 1988 and December 1988 in Sörükle and Bursa at- nsspher^ It was observed that the concentration of lead was lower than 1000 ng/Bf*."