Resource and environmental profile evaluation of personal care and cosmetic products with life cycle assessment methodology
Kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinin yaşam döngüsü metodolojisi ile kaynak ve çevresel profilinin analizi
  1. Tez No: 715702
  2. Yazar: CENNET DEĞİRMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN CILIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Kimya, Çevre Mühendisliği, Science and Technology, Chemistry, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Hammadde ve enerji kaynaklarındaki azalma kişisel bakım ve kozmetik ürünleri sektörü de dahil olmak üzere birçok endüstri için kısıtlayıcı unsur haline gelmiştir. Ayrıca, kimyasal bileşenlerin yoğun kullanımı, bu kimyasalların ömrünü tamamladığı noktada sucul ortamlarda öncelik gerektiren sorunların oluşumunu hızlandırmaktadır. Kimyasal bileşenler doğada ekolojik ayak izine sahip olduğundan, olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması için bunların akıbeti takip edilmelidir. Kozmetik sektörü, tüketicilerin artan talepleri nedeniyle büyük bir ticaret kapasitesine ulaşmıştır. Şirketlerin/karar mercilerinin yeşil girişimlere katılımının, tüketicilerin davranış eğilimlerini de etkilediğinin kanıtlanması sebebiyle eko-etiketli ürünlerin satış oranı yükselmiştir. Buna paralel olarak, üreticilerden, ürün içeriğindeki bileşenleri ürün formülasyonlarını iyileştirmeye yönelik potansiyel gelişmeler doğrultusunda seçmeleri, ürün zincirlerinin çevresel etkilerini azaltmaları, ürünlerini çevre dostu olarak tanıtmaları ve tüketicilerin taleplerini karşılamaları beklenmektedir. Eko-etiket standartlarının rehberliğinde, seçilmiş bir grup kişisel bakım ve kozmetik ürün (sıvı sabun, katı sabun, şampuan, saç kremi ve vücut yıkama ürünleri) Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) metodolojisi ile analiz edilmiştir. Ürün zincirindeki çevresel sıcak noktaları belirlemek için her bir ürün kategorisinde aynı hizmeti veren iki ürün karşılaştırılmıştır. Karakterizasyon sonuçları, kimyasal içerik, tüketim ve yaşam sonu prosesleri gibi yaşam döngüsü aşamalarına bağlı olarak farklılık göstermesine rağmen küresel ısınma potansiyeli (GWP) incelenen tüm ürünler için en yüksek etki kategorisidir. El yıkama ürünlerinde küresel ısınma potansiyeline en yüksek katkı sağlayan prosesler kentsel atıksu arıtma ve lojistik prosesleri iken banyo ürünlerinde üretim & tüketim ile kentsel atıksu arıtma prosesleri sırasıyla % 90,3 ve % 7,4 ile en yüksek etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Resource and energy depletion have been limiting for many industries, including the personal care and cosmetic products (PCCPs) sector. Moreover, intense use of chemical ingredients has fastened emerging problems occurring in aquatic environments at the end of life of these chemicals. As they have an immense ecological footprint, their fate should be tracked for elimination of the adverse environmental impacts. The PCCPs sector has reached a large trade capacity due to accelerating demands of consumers. As the participation of companies/policymakers to the green initiatives affects the behavior intention of consumers, the sales rate of ecolabelled products have ascended. Correspondingly, manufacturers are required to choose ingredients considering potential improvements towards product formulations, to lessen the environmental impacts of their product chain, to promote their products as environmentally friendly, and to fulfil the consumers' expectations. Under the guidance of ecolabel standards, a selected group of PCCPs (liquid & bar soaps, shampoo, hair conditioner, body cleaning products) was analyzed with LCA methodology. Two products providing the same service in each product category were compared to determine environmental hotspots in their product chain. Although characterization results varied depending on the life cycle stage by composition, consumption, and end-of-life stages, Global Warming Potential (GWP) was the highest impact category for all the selected products. The highest contribution to GWP originated from wastewater treatment (WWT) and transportation processes in hand wash products while in shower products energy use in production & consumption, and the WWT process had the highest impact; 90.3 % and 7.4 %, respectively.