Yeni bir kuvvet antrenman metodu olan 3/7 yönteminin etkinliğinin incelenmesi
Examination of the effectiveness of the 3/7 method, WHICH is A new strength training method
- Tez No: 715707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT AYDOĞMUŞ, DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, yeni bir kuvvet antrenman metodu olan 3/7 kuvvet antrenman metodunun 4x6 kuvvet antrenman metoduna göre etkinliğinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya Çankırı ilinde ikamet eden yaşları 16-22 arasında değişen ve son 6 ay içerisinde herhangi bir kuvvet antrenman programına katılmamış 32 (17 kız, 15 erkek) sağlıklı katılımcı gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar 3/7 kuvvet antrenman grubu (n=11, 6 kız – 5 erkek), 4x6 kuvvet antrenman grubu (n=11, 6 kız – 5 erkek) ve kontrol grubu (n=10, 5 kız – 5 erkek) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. 8 hafta süren antrenmanlar boyunca kontrol grubundaki katılımcılar normal yaşantılarına devam ederken, 3/7 ve 4x6 kuvvet antrenman gruplarındaki katılımcılar haftada 2 gün ve antrenman günleri arasında 48 saat dinlenme olacak şekilde squat, bench press ve shoulder press hareketlerini içeren kuvvet antrenman programlarını uygulamışlardır. Tüm katılımcılardan antrenmanlar öncesinde ve sonrasında vücut ağırlığı, vücut kütle indeksi (VKİ), yağ kütlesi, vücut yağ yüzdesi (VYY), yağsız kütle, 1 tekrar maksimum (1TM) squat, 1TM bench press, 1TM shoulder press, yorgunluk tekrar sayısı (YTS) squat, YTS bench press ve YTS shoulder press ölçümleri alınmıştır. Verilerin analizi SPSS 21.0 istatistik paket programı kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen veriler aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanarak özetlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda verilerin normal dağılmadığı tespit edilmiş, bu nedenle parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Grupların kendi içinde ön test ve son test değerlerinin karşılaştırılması için Wilcoxon Signed Rank Testi, gruplar arasında karşılaştırma yapabilmek için ise Mann-Whitney U Testi kullanılmıştır. Araştırmada güven aralığı %95 ve istatiksel anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
This research was aim to examining the effectiveness of 3/7 strength training method, which is a new strength training method, compared to 4x6 strength training method. 32 healthy participants (17 girls, 15 boys) living in Çankırı, aged between 16-22 and who had not participated in any strength training program in the last 6 months, participated voluntarily in the research. Participants consisted of 3/7 strength training group (n=11, 6 girls – 5 boys), 4x6 strength training group (n=11, 6 girls – 5 boys) and control group (n=10, 5 girls – 5 boys). divided into three groups. While the participants in the control group continued their normal lives during the 8-week training, the participants in the 3/7 and 4x6 strength training groups applied strength training programs including squat, bench press and shoulder press movements, 2 days a week and 48 hours of rest between training days. Weight, body mass ındex (BMI), fat mass, body fat percentage (BFP), lean mass, 1 repetetion maximum (1RM) squat, 1RM bench press, 1RM shoulder press, fatigue number of repetetions (FNR) squat, FNR bench press and FNR shoulder press measurements were taken from all participants before and after the training. Data analysis was done using SPSS 21.0 statistical package program. The obtained data were summarized by calculating the arithmetic mean and standard deviation values. As a result of the analysis, it was determined that the data were not normally distributed, therefore non-parametric tests were used. Wilcoxon Signed Rank Test was used to compare the pretest and posttest values within the groups, and the Mann-Whitney U Test was used to compare the groups. In the study, the confidence interval was accepted as 95% and the statistical significance level was accepted as p0.05).