Elit-U16 futbol ligi oyuncularında farklı dayanıklılık antrenmanları sonuçlarında antrenman bradikardisi yanıtının araştırılması
Investigation of the training bradicardy response in different endurance training results in Elite-U16 football league players
- Tez No: 703357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ ÖZKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzün en popüler sporu olan futbolda her geçen gün yeni antrenman yöntemleri ve yeni yaklaşımlar geliştirilmekte ve aranmaktadır. Futbolcuların bonservis bedellerinin bazı ülkelerin milli gelirleriyle yarışır hale geldiği bu pazarda sporcuların fiziksel ve fizyolojik özelliklerinde meydana gelebilecek olumlu yada olumsuz en küçük değişiklikler dahi çok büyük sonuçlara ve farklara etki edebilmektedir. Gerek sezon öncesi, gerek sezon içerisinde futbolda kullanılan dayanıklılık antrenmanları, sporcuların doksan dakikalık eforlarını minimum kayıp ile sürdürmelerini ilke edinmektedir. Dayanıklılık antrenmanlarının birey üzerinde yarattığı etkilerden biri ise dinlenik dakika kalp atım sayısını düşürmesidir. Bu fizyolojik adaptasyon durumuna literatürde Antrenman Bradikardisi adı verilir ve artan parasempatik aktivite, vagal regülasyon ile gerçekleştiği açıklanmıştır. Antrenman Bradikardisi yanıtı oluşturan bir futbol oyuncusu, müsabakanın efor yoğunluğuna göre rakip oyunculara göre daha geç yorulacak, daha geç tükenecek, egzersiz kalp atım sayısı daha geç yükselecektir. Antrenman Bradikardisi oluşturacak dayanıklılık antrenman metotlarının belirlenmesi de antrenman bilimcilerin yıllık antrenman periyotlamasına katkıda bulunacaktır. Bu çalışmanın amacı, elit lig seviyesinde oynayan genç erkek futbol oyuncularında dayanıklılık antrenmanlarına karşı gelişen fizyolojik adaptasyon yanıtı olan antrenman bradikardisi gelişip gelişmediğini tespit etmektir. Çalışmaya başlanmadan önce, çalışmanın bilimsel etik kuralları çerçevesinde yürütülmesi için Ege Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Etik Kurulu onayı alınmıştır. Araştırmada kullanılacak ölçüm cihazlarının finansmanı için Ege Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü'ne bütçe başvurusu yapılmış ve çalışma maddi destek almaya hak kazanmıştır. Bu çalışmada, iyi antrene on erkek Elit-U16 Futbol Ligi Oyuncusu, Maksimum Oksijen Tüketimi seviyelerini belirlemek amacı ile Yo-Yo İntermittent Endurance Level-1 testine alınmış ve oluşan sonuçlara göre iki gruba atanmıştır. bu oyuncu grubuna sekiz hafta boyunca iki farklı dayanıklılık antrenmanı uygulanmıştır. Bu dayanıklılık antrenmanları haftada iki gün olmak üzere otuz dakikalık egzersiz fazı ve on dakikalık ısınma fazı şeklinde tanımlanmıştır. A grubu Sabit Egzersiz Yükünde Kesintisiz Süre Tamamlama Koşusu antrenman programı uygulamış, B grubu ise Ekstensiv (Aerobik) İnterval Koşu antrenman programı uygulanmıştır. İlk dört hafta boyunca bu metodoloji takip edilmiş, ikinci dört hafta başlangıcında antrenman metotları çaprazlanmış A grubu katılımcıları, B grubunun uyguladığı antrenman programını uygulamıştır. B grubu ise A grubunun uyguladığı antrenman programını uygulamıştır. Egzersiz yükleri, dayanıklılık antrenmanları yüküyle karakterize olması için Karvonen Metodu ile submaksimal (Maksimum kalp atım sayısının %70 ile %75 i arası) olacak şekilde belirlenmiştir. Tüm egzersiz seansları öncesinde katılımcıların dinlenik dakika kalp atım sayıları ölçülmüş ve kayıt altına alınmıştır. Sekiz haftalık sürecin tamamlanması ile birlikte yapılan ön test ve son testlerde; VO2max değerleri diğer gruba göre daha yüksek olan A grubu katılımcılarında ikinci dört hafta sonunda dinlenik dakika kalp atım sayılarında anlamlı düşüş meydana gelmiştir. Her iki grupta da antrenman döneminin ilk dört haftasında dinlenik dakika kalp atım sayılarında anlamlı düşüş gözlenmezken, her iki grubun dinlenik dakika kalp atım sayıları tümüyle ele alındığında sekizinci hafta itibariyle anlamlı değişiklik meydana geldiği tespit edilmiştir. Bu iki antrenman yönteminin de uygulandığı iki gruptan A grubunun antrenmanlara karşı daha fazla dinlenik dakika kalp atım sayısında düşüş meydana gelmiştir .Bu araştırmada elde edilen sonuçlar futbol takımlarının dayanıklılık antrenmanlarını tasarlarken uygulayıcı antrenörler ve teknik direktörler tarafından kullanılabilirken, literatürde de detaylandırılarak ve kapsamlandırılarak daha farklı parametrelerle birlikte yeni araştırmalara rehber olabilir.
Özet (Çeviri)
In today's most popular sport, football, new training methods and new approaches are being developed and sought every day. In this market, where the transfer fees of the football players compete with the national incomes of some countries, even the smallest positive or negative changes that may occur in the physical and physiological characteristics of the athletes can affect the results and differences. Endurance training, used in football both before and during the season, adopts the principle that the athletes maintain their ninety-minute efforts with minimum loss. One of the effects of endurance training on the individual is that it reduces the resting minute heart rate. This physiological adaptation state is called Training Bradycardia in the literature and it has been explained that it occurs with increased parasympathetic activity and vagal regulation. A football player who creates a training bradycardia response will get tired later, will be exhausted later, and his exercise heart rate will increase later, according to the intensity of the match's effort. Determination of endurance training methods that will create training bradycardia will also contribute to the annual training period of training scientists. The aim of this study is to determine whether training bradycardia, which is a physiological adaptation response to endurance training, develops in young male soccer players playing at the elite league level. Before starting the study, Ege University Medical Research Ethics Committee approval was obtained for the study to be conducted within the framework of scientific ethical rules. A budget application was made to the Ege University Scientific Research Projects Coordinatorship for the financing of the measuring devices to be used in the research, and the study was entitled to receive financial support. In this study, ten well-trained male Elite-U16 Football League Players were taken to the Yo-Yo IntermittentEndurance Level-1 test to determine Maximum Oxygen Consumption levels and were assigned to two groups according to the results. Two different endurance trainings were applied to this group of players for eight weeks. These endurance trainings were defined as a thirty-minute exercise phase and a ten-minute warm-up phase, two days a week. Group A applied Continuous Time Completion Running at Constant Exercise Load training program, while Group B applied Extensive (Aerobic) Interval Running training program. This methodology was followed during the first four weeks, and the training methods were crossed at the beginning of the second four weeks. The participants of group A applied the training program applied by group B. Group B applied the training program applied by group A. Exercise loads were determined to be submaximal (between 70% and 75% of the maximum heart rate) with the Karvonen Method to be characterized by endurance training load. Before all exercise sessions, the resting minute heart rate of the participants was measured and recorded. In the pre-test and post-tests performed with the completion of the eight-week period, a significant decrease occurred in the resting minute heart rate of the A group participants, whose VO2max values were higher than the other group, at the end of the second four weeks. While no significant decrease was observed in the resting minute heart rate in the first four weeks of the training period in both groups, a significant change occurred as of the eighth week when the resting minute heart rates of both groups were taken into account as a whole. Among the two groups in which these two training methods were applied, group A decreased more in resting minute heart rate versus training. While the results obtained in this study could be used by practitioner trainers and coaches while designing the endurance training of football teams, they were detailed and covered in the literature and combined with different parameters. can guide new research.